Sports

Ελλάδα – Κροατία 8-13: Αγνώριστη και εκτός τετράδας και μεταλλίων – Η Κροατία με ένα σερί 8-0 «καθάρισε» την πρόκριση

Εκτός τετράδας και μεταλλίων έμεινε η Εθνική Ελλάδας πόλο ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ηττήθηκε 13-8 από την οικοδέσποινα Κροατία και θα παίξει για τις θέσεις 5-8 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ενώ η Ελλάδα είχε καλή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και το έκλεισε έχοντας προβάδισμα ενός γκολ (5-6) στο 2ο κατέρρευσε. Η Κροατία “έτρεξε” ένα σερί 8-0 (13-6) και απλά η Ελλάδα μείωσε σε 13-8 στο φινάλε.

Η Ελλάδα θα παίξει την Κυριακή με τη Σερβία και η Κροατία με την Ουγγαρία για μια θέση στον τελικό.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζερδεβά να αποκρούει πέναλτι του Χάρκοφ, ο οποίος όμως πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Ο Κώστας Κάκαρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό γκολ από τα 2μ. και μία κερδισμένη αποβολή, που αξιοποίησε ο Φουντούλης,

αλλά οι Κροάτες βρήκαν λύσεις απέναντι στη σύνθετη ελληνική άμυνα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 3-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες “έσφιξαν”, ο Μάρκο Μπίγιατς έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις (κυρίως ένα τετ-α-τετ του Παπαναστασίου, μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Ελληνα άσου) και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-4, χάρη σε έναν “κεραυνό” του Βουκίσεβιτς.

Στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, όμως, ο Νικολαϊδης κέρδισε πέναλτι που έφερε την ισοφάριση από τον Αργυρόπουλο,

ο Φουντούλης με εξαιρετική άμυνα έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και έβγαλε την κόντρα, με τον Παπαναστασίου να δίνει προβάδισμα 6-5 στην ελληνική ομάδα.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την εθνική, που “μπλόκαρε” τελείως στην επίθεση, είχε 0/3 στον παίκτη παραπάνω (στη μία περίπτωση ο Μπίγιατς έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Παπαναστασίου) και αρκετά λάθη και κακές επιλογές.

Η Κροατία πήρε την ψυχολογία του παιχνιδιού, η εξέδρα μπήκε στην… εξίσωση και οι “χρβάτσκι” πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ και πήραν σημαντικό πλεονέκτημα τριών τερμάτων (9-6).

Οι διεθνείς κατέρρευσαν και παράτησαν το παιχνίδι και αυτό οδήγησε σε μία δεύτερη συντριβή στη διοργάνωση (μετά το 15-8 από την Ιταλία), που εκτός των άλλων αποτελεί και πλήγμα για το γόητρο μίας ομάδας που συνήθισε να πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Κροατία): 3-3, 2-3, 4-0, 4-2

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Χάρκοφ (περιφέρεια), 1-1 Κάκαρης (φουνταριστός), 1-2 Φουντούλης (π.π.), 2-2 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 2-3 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 3-3 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 3-4 Καλογερόπουλος (περιφέρεια), 4-4 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 5-4 Βουκίσεβιτς (περιφέρεια), 5-5 Αργυρόπουλος (πέναλτι), 5-6 Παπαναστασίου (κόντρα), 6-6 Λόντσαρ (φουνταριστός), 7-6 Μάρινιτς-Κράγκιτς (π.π.), 8-6 Βουκίσεβιτς (π.π.), 9-6 Μάρινιτς-Κράγκιτς (πέναλτι), 10-6 Λόντσαρ (π.π.), 11-6 Φάτοβιτς (μπάσιμο), 12-6 Φάτοβιτς (περιφέρεια), 13-6 Μπούριτς (π.π.), 13-7 Παπαναστασίου (κόντρα), 13-8 Αργυρόπουλος (π.π.).

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Κολόμπο (Ιταλία)

Οι συνθέσεις:
ΚΡΟΑΤΊΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς 1, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 2, Μπίλιακα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς 2, Ζούβελα, Μάρινιτς-Κράγκιτς 4, Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοφ 1, Πόπαντιτς
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 1, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος

** Εκτός ελληνικής 13άδας έμειναν ο Νίκος Γκίλλας και ο τιμωρημένος Γιώργος Δερβίσης.