Sports

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Qatar Open

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε μεγάλη “μάχη” και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 σετ [6-2, 6-7(5), 7-6(5)] επί της Καρολίν Γκαρσιά και να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά της Ντόχα του Κατάρ.

Παρότι μπήκε στη διοργάνωση αμέσως μετά την πορεία της και τον αποκλεισμό στα ημιτελικά Λιντζ, η Σάκκαρη εμφανίστηκε με πολλές δυνάμεις στη Ντόχα και κόντρα σε μία εξαιρετική τενίστρια,

όπως η Γκαρσιά, έκανε… ψυχωμένο φινάλε στο ματς για να πάρε τη νίκη και την πρόκριση στην 4άδα, όπου και θα αντιμετωπίσει αύριο (17/02 στις 15.30) την Τζέσικα Πεγκούλα.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι με την Γαλλίδα, Νο5 του κόσμου και με δύο γρήγορα μπρέικ πήρε εύκολα το προβάδισμα, στο πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-2.

Η συνέχεια ήταν όμως πολύ διαφορετική, αφού οι δύο τενίστριες κράτησαν τα σερβίς τους σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.

Η Γκαρσιά επικράτησε στο τάι μπρέικ του δευτέρου σετ με 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1 το ματς, το οποίο κρίθηκε σε δεύτερο τάι μπρέικ στο τρίτο σετ,

όπου η Σάκκαρη βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με μίνι μπρέικ, αλλά έδειξε… ψυχή στο τέλος και με ανατροπή “έγραψε” το 7-5 και το 2-1 στα σετ.