Sports

Χάντμπολ, ΑΕΚ-Ολυμπιακό 23-19: Έκανε το 2-1 στους τελικούς και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τον τίτλο

Με όπλο την άμυνά της και την τριάδα των Μαντάλινιτς, Ηλιόπουλου και Μάτσκεβιτς η Ένωση ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά.

Η ΑΕΚ πήρε μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε γρήγορα να φέρει στα ίσα με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (4-4).

Οι παίκτες του Αλβανού έπραξαν ξανά το ίδιο, όμως ξανά οι ερυθρόλευκοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά.

Η μάχη γκολ γκολ συνεχίστηκε μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προηγείται 9-8 με τέρμα του Ηλιούπουλου

και τον Οστρούτσκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το 9-9 του πρώτου 30λεπτου.

Το δεύτερο 30λεπτο ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η ΑΕΚ με όπλο την εξαιρετική της άμυνα και τον Μάτσκεβιτς να πραγματοποιεί τρομερές επεμβάσεις κατάφερε να βρει ρυθμό.

Στην επίθεση οι Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλος έκαναν τρομερή δουλειά με αποτέλεσμα η Ένωση να αρχίσει να χτίζει διαφορά η οποία έφτασε ακόμα και στα οκτώ τέρματα (19-11).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να μαζεύει τη διαφορά, μείωσε μέχρι και στα τρία γκολ (22-19) τρία λεπτά πριν το φινάλε,

αλλά ο Αλμέιδα σφράγισε το τελικό 23-19 χαρίζοντας στην Ένωση τη νίκη.