Sports

Βόλεϊ: Πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά ο Παναθηναϊκός, επικράτησαν του Ολυμπιακού 3-1 σετ

Σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα βόλεϊ των ανδρών. Οι «πράσινοι» φιλοξένησαν τον Ολυμπιακό και στο ντέρμπι αιωνίων επιβλήθηκαν με το «καθαρό» 3-1 σετ.

Αποτέλεσμα που δίνει στο «τριφύλλι» το αβαντάζ έδρας, καθώς «σφράγισε» την πρωτιά στη Volley League.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο ασταμάτητος Ερνάντεζ, που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Το ματς άρχισε με τους «πράσινους» να κατακτούν σχετικά εύκολα τα πρώτο σετ (25-19) όντας σε όλη τη διάρκειά του μπροστά.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο σετ. Εκεί όπου το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι να ξεφύγουν οι «ερυθρόλευκοι» με 17-20.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε 23-23, αλλά με δύο πόντους των φιλοξενούμενων ήρθε το 1-1 (23-25).

«Κλειστό» ήταν και το τρίτο σετ που κρίθηκε στο τέλος του. Η διαφορά τριών πόντων των «πράσινων» εξανεμίστηκε, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (23-24), αλλά με σερί 3-0 και άσο του Πετρέα ο Παναθηναϊκός έκανε το 26-24 και το 2-1.

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (13-19), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» εμφατικά με σερί 6-0.

Έχοντας την ψυχολογία πέρασαν μπροστά 22-20 και τελικά πήραν το σετ και τη νίκη με 25-23 για το 3-1!

Τα σετ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23