Ποδόσφαιρο

Προκριματικά Euro 2024 Ελλάδα-Γιβραλτάρ 2-0:

Με ένα γρήγορο γκολ ξεκίνησε τον αγώνα η εθνική μας, καθώς έκανε το 1-0 στο 9′ με τον Πέλκα, ο οποίος με κοντινό πλασέ, μετά το παράλληλο γύρισμα του Γιαννούλη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 23ο λεπτό η γαλανόλευκη κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Μαυροπάνο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα μας σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με τον Φούντα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Παυλίδης.

Στο 51΄λεπτο ο Πέλκας είχε δοκάρι από απευθείας κόρνερ

Στο 70ο λεπτό ο Μασούρας ανέβασε τον δείκτη του σκορ, καθώς μετά το λάθος γύρισμα της άμυνας του Γιβραλτάρ έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε διαγώνια για το 3-0 της Ελλάδας.

Ελλάδα-Γιβραλτάρ 5-0

Γκολ: 9′ Πέλκας (Ελλάδα), 23′ Μαυροπάνος (Ελλάδα), 70′ Μασούρας (Ελλάδα)

Δοκάρια: 51′ Πέλκας (Ελλάδα)

Eλλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (68′ Παπανικολάου), Πέλκας, Μπακασέτας, Φούντας (68′ Ιωαννίδης), Μασούρας, Παυλίδης (68′ Γιακουμάκης)

Γιβραλτάρ: Κόλεινγκ – Χάρτμαν, Μπρίτο, Ρ. Τσιπόλινα, Μουελί – Τζόλι, Πόσο, Σάρτζαντ – Ρόναν, Ντα Μπαρ, Γουόκερ