Thessalia Voice
Μπάσκετ

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 75-84: Έχει τον τρόπο ακόμα και σε μέτριες βραδιές

Το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήταν σχεδόν… καρμπόν με την αναμέτρηση κόντρα στην Κλουζ. Γρήγορη κυκλοφορία στην επίθεση και εύκολο σουτ από την περιφέρεια!

Και πάλι με τους Σλούκα και Γκριγκόνις να πραγματοποιούν κεφάτη εκκίνηση στο ματς, οι «πράσινοι» βρέθηκαν με το «καλημέρα» να προηγούνται με διψήφια διαφορά στο σκορ (16-26 στο 7′) ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι.

Μάλιστα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (31-18) με τον Λιθουανό να είχε 9 πόντους και στον Σλούκα άλλους 5.

Την ίδια στιγμή το Περιστέρι προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αμυντικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό κατά τη διάρκεια του β’ δεκαλέπτου.

Χαντς και Ρένφρο την αντεπίθεση του Περιστερίου στο 2ο δεκάλεπτο
Η second unit του Αταμάν όχι μόνο δεν πήρε καλό βαθμό στην άμυνα αλλά είχε «κολλήσει» αρκετά και η επίθεση!

Ο Τούρκος προπονητής ανακάτεψε πολύ την τράπουλα, δοκίμαζε διάφορα σχήματα λόγω των πολλών απουσιών (σ.σ. όπως για παράδειγμα με τον Μαντζούκα στο ‘πέντε’

και τον Καλαϊτζάκη στο ‘τέσσερα’) με αποτέλεσμα να χαθεί η συνοχή του πρώτου δεκαλέπτου. Κάτι που το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε μαζεύοντας το σκορ.

Οι Τζέιλεν Χαντς και Νέιτ Ρένφρο ήταν εκείνοι που πήραν την κατάσταση στα χέρια τους όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι του Περιστερίου, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην (έτσι και αλλιώς ευάλωτη) άμυνα των «πρασίνων».

Αποτέλεσμα; Να μειώσουν και στην μία κατοχή (47-44) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (48-44).

Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε 9/11 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 15/24 βολές και 16 ασίστ για μόλις τρία λάθη, ενώ το Περιστέρι αντίστοιχα 9/18 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5/7 βολές και 11 ασίστ για 8 λάθη.

Το Περιστέρι ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να βγάζει ενέργεια στην άμυνα όπως ακριβώς και στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να βρει και εύκολους πόντους στην επίθεση.

Αυτό είχε αποτέλεσμα να φτάσει το επιμέρους σκορ στο 11-3 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και να προηγηθεί με +4 πόντους (55-51) έχοντας πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή στο ματς.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Αταμάν αποφάσισε να αλλάξει την περιφερειακή του γραμμή και με τους Σλούκα, Βιλντόζα, Γκραντ οδήγησε τους «πράσινους» σε σερί 12-0 για το προσπέρασμα με 55-63 στο 28′.

Μέχρι εκείνο το σημείο πέντε παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων. Παρόλα αυτά δεν υπήρχε και η συνέχεια από τον Παναθηναϊκό και αυτό διότι η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση!

Με δικό τους σερί 9-0 ανέτρεψαν και πάλι τα δεδομένα που είχαν αρχίσει να δημιουργούνται και έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας προβάδισμα με 64-63.

Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν και πάλι με +4 πόντους (67-63 στο 31′) αλλά ένα σερί 6-0 του Παναθηναϊκού για το 67-69 στο 32′ ήρθε να πιστοποιήσει το πόσο συναρπαστικό και ενδιαφέρον ήταν το παιχνίδι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Αν και αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Μπαλτσερόφσκι στο 33′ και ο Αταμάν χρησιμοποίησε ξανά small ball με τον Μαντζούκα «πεντάρι» οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα (73-78 στο 36′).

Έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω και έφτασαν στην δύσκολη ωστόσο νίκη απέναντι στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 74-85