Thessalia Voice
Ποδόσφαιρο

Ολυμπιακός – Σλοβάτσκο 2-1: Καλή η εικόνα στο 1ο φιλικό – Δύο γκολ ο Ελ Αραμπί

Τη νίκη πανηγύρισε στο πρώτο του φιλικό της σεζόν ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν της Σλοβάτσκο με σκορ 2-1.

Ξεκίνημα με νίκη για τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πάγκο του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες επικράτησαν της Σλοβάτσκο με σκορ 2-1 στο πρώτο φιλικό της σεζόν, με τον Ισπανό τεχνικό να χρησιμοποιεί όσους περισσότερους παίκτες μπορούσε από αυτούς που πήρε μαζί του για την προετοιμασία στην Αυστρία.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησαν για τους «ερυθρόλευκους» οι Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Μπα, Ροντινέι, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Φορτούνης, Μπιέλ, Βρουσάι, Ελ Αραμπί, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-0, ενώ στο γήπεδο έδωσαν το «παρών» και αρκετοί φίλοι της ομάδας του Λιμανιού.

Δυνατό ξεκίνημα

Οι ομάδα του Μαρτίνεθ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε την πρώτη ευκαιρία για να σκοράρει μόλις στο 5ο λεπτό, όταν από κόρνερ, η κεφαλιά του Ουσεϊνού Μπα πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά (7′) οι Τσέχοι απάντησαν με τον Κιμ, με το σουτ του Νοτιοκορεάτη να περνάει λίγο άουτ.

Φτάνοντας στο 14ο λεπτό, ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να πιέζει, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να έχει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Ο Μαροκινός στράικερ βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο άουτ, με το κέρδος των Πειραιωτών να είναι απλά ένα κόρνερ.

Τα γκολ και «φύλακας άγγελος» Τζολάκης

Τελικά, στο 29΄ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν, με τον Ελ Αραμπί να είναι αυτός που σκόραρε. Ο 36χρονος πλέον επιθετικός άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 με πολύ ωραίο τελείωμα, έπειτα από ασίστ του Πεπ Μπιέλ. Η Σλοβάτσκο έψαξε την ισοφάριση αλλά ο Κωνσταντίνος Τζολάκης συνεχίζοντας απο την προηγούμενη σεζόν τις καλές εμφανίσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του. Συγκεκριμένα, στο 41΄ ο Μίχαλικ πήρε μία κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά ο 20χρονος τερματοφύλακας με μία εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την ομάδα του.

Έτσι, αφού έμεινε το 1-0, ο Ολυμπιακός πίεσε και βρήκε ακόμη ένα τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44΄ ο Κώστας Φορτούνης έβγαλε τετ α τετ τον Ελ Αραμπί, αυτός πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε για το 2-0 των Πειραιωτών.

Αλλαγές και γρήγορο γκολ των Τσέχων

Ο Μαρτίνεθ έκανε αρκετές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται στο δεύτερο 45λεπτο με τους Πασχαλάκη, Ανδρούτσο, Μπα, Ρέτσο, Ραμόν, Ντόη, Καρβάλιο, Φορτούνη, Βρουσάι, Μασούρα και Ελ Αραμπί.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, η Σλοβάτσκο εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές και «χτύπησε» στην κόντρα, με τον Κιμ να φεύγει από δεξιά και να κάνει τη σέντρα και τον Γιουρόσκα να σκοράρει για το 2-1 με πολύ ωραίο τελείωμα με τη μία.

Από εκεί και πέρα όμως έπεσε ο ρυθμός και εξαιτίας των αλλαγών των Τσέχων. Στο 65ο λεπτό ο Μαρτίνεθ πέρασε στο ματς και τους Μπαγκαλιάνη, Μπουτούτσι, Πέπε, Λιάτσο και Ζινκερνάγκελ αντί των Βρουσάι, Μπα, Καρβάλιο, Φορτούνη και Ελ Αραμπί, με το 2-1 υπέρ των Πειραιωτών να μένει μέχρι το τελικό σφύργμα.