Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ελλάδος, Άρης-Λεβαδειακός 1-0: Πρόκριση, εύκολα, στους «8»

Ο Άρης δεν έθελξε με την απόδοσή του, είχε όμως ουσία καθώς επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο «Κλ. Βικελίδης» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνιελ Μαντσίνι και σφράγισε την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Ατρόμητος

Ο Πάρντιου επέμεινε στο πείραμα με Καμάτσο

Μετά τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης ο Άλαν Πάρντιου «ανακοίνωσε» την αλλαγή ρόλου του Ράφαελ Καμάτσο εκτιμώντας ότι του ταιριάζει περισσότερο να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης κι εκεί τον τοποθέτησε, έχοντας πίσω του τους Μάνου Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία (δεξιά), Μαντσίνι (αριστερά).

Θέση βασικού είχε και ο Μπριάν Νταμπό με τον Ετέμπο μοναδικό κόφτη ενώ στην τετράδα της άμυνας μοναδική αλλαγή ήταν η επαναφορά του Πίρσμαν στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Σε αλλαγές προχώρησε και ο Γιάσμινκο Βέλιτς καθώς χρησιμοποίησε τρεις στόπερ (Τσαπράς, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ) με τετράδα στο κέντρο (Νίκας, Μέχια, Τόρο, Μουτίνιο) και τον Τσιριγώτη στην κορυφή της επίθεσης.

Το… υπνωτισμένο πρώτο 20λεπτο

Αυτό που προσέφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο 20λεπτο ήταν περισσότερο… νανούρισμα παρά θέαμα.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα όχι όμως και σημείο αναφοράς την επίθεση καθώς το συνδυαστικό ποδόσφαιρο δεν ήταν δημιουργικό και ο Ράφαελ Καμάτσο «χανόταν» μέσα στην αμυντική πεντάδα του Λεβαδειακού.

Βέβαια στο 20ο λεπτό ο Ντάνιελ Μαντσίνι είχε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά ο τρόπος που τελείωσε τη φάση ουσιαστικά την υποβάθμισε καθώς ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην κερκίδα.

Ο Νταμπό έκανε τη διαφορά και ο Μαντσίνι το γκολ

Ο Άρης άρχισε να ανεβάζει ρυθμό μετά το 25λεπτο εν αντιθέσει με τον Λεβαδειακό ο οποίος δεν άφηνε εύκολα την περιοχή του. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» υστέρησαν σε τελική πάσα και κατ’ επέκταση σε τελική προσπάθεια.

Ο Νταμπό ήταν ο κύριος δημιουργικός για τους «κίτρινους» και από δική του προσπάθεια προήλθε το κερδισμένο πέναλτι του 34ου λεπτού. Ο υψηλόσωμος μέσος εξέθεσε την άμυνα του Λεβαδειακού και στην προσπάθειά του να σταματήσει την πορεία της μπάλας ο Τζημόπουλος τη σταμάτησε με το χέρι.

Ο Μαντσίνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1-0, 35’). Ο Άρης θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» ολοκληρωτικά το ζήτημα πρόκριση πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά στο 42’ ο Ράφαελ Καμάτσο – μετά τη νέα εξαιρετική μπαλιά από τον Νταμπό – καθυστέρησε να αποφασίσει για τον τρόπο εκτέλεσης και τον πρόλαβε ο Στογιάνοβιτς.

Οι δύο στιγμές του Μάνου Γκαρθία

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές την ανάπαυλα καθώς ο Άλαν Πάρντιου έκανε περισσότερο διαχείριση υλικού και ο Γιάσμινκο Βέλιτς θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Μετά τα πρώτα 20 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος ο Άρης θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά ο Μάνου Γκαρθία πέταξε στα σκουπίδια την πρώτη ευκαιρία του καθώς ανενόχλητος από την αριστερή πλευρά (εντός περιοχής) δεν σημάδεψε εστία.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ισπανός στάθηκε άτυχος καθώς το δεύτερο σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 25 αγωνιστικά λεπτά για την επόμενη μεγάλη φάση στο παιχνίδι καθώς ο Ράφαελ Καμάτσο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού με σουτ από τα 20-22 μέτρα για να ακολουθήσει ένα δεύτερο σουτ του Ετέμπο όπου η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Στογιάνοβιτς.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Λεβαδειακός είχε μόλις τη δεύτερη στιγμή του στο παιχνίδι όταν ο Τζημόπουλος δεν πρόλαβε τον Πίρσμαν στην εκτέλεση από πλάγια θέση εντός της μικρής περιοχής.

Η αποθέωση του Καμαρά

Στο 78ο λεπτό ο Αμπουμπακάρ Καμαρά αποθεώθηκε από τους λιγοστούς φίλους του Άρη που βρέθηκαν στο «Κλ. Βικελίδης» καθώς αντικατέστησε τον Ράφαελ Καμάτσο.

Ο Μαυριτανός ήταν δραστήριος, δεν τον βοήθησε όμως το παιχνίδι καθώς δεν δημιουργήθηκαν φάσεις στις δύο περιοχές.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Ντουκουρέ, Ετέμπο (Άρης), Τορό, Παναγιώτου (Λεβαδειακός)

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46’ Εμπακατά), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταμπό (46’ Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία, Ετέμπο (86’ Μαζικού), Μαντσίνι (70’ Ιτούρμπε), Καμάτσο (78’ Καμαρά), Μανου Γκαρθία.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56’ Βρακάς), Τσάπρας, Τζημόπουλος, Παναγιώτου, Μπαχανάκ, Νίκας (46’ Συμελίδης), Μεχία (77’ Νταμπό), Μουτίνιο (46’ Λούα Λούα), Τορό, Τσιριγώτης (46’ Δούμτσιος)