Thessalia Voice
Sports

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0: Κυριαρχία των ερυθρόλευκων στο ντέρμπι αιωνίων στον Ρέντη

Ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι αιωνίων στον Ρέντη με πολύ εμφατικό τρόπο, νικώντας τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ.

Στο ντέρμπι «αιωνίων» που ξεχώριζε στο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής στην Volley League γυναικών, ο Ολυμπιακός πήρε «καθαρή» νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ (25-19, 25-21, 26-24), αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά. Οι παίκτριες του Λορέντσο Μιτσέλι πήραν από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2), το οποίο διατήρησαν (12-8). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (12-10), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις και έφτασε στο +6 (17-11). Η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους για τον Ολυμπιακό (20-13), με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει απλά να μειώσει κατά ένα πόντο στο τέλος του σετ, όταν και οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» πήραν κεφάλι στο σκορ αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να πάρει πολύ γρήγορο time out (5-8). Οι γηπεδούχες έφεραν το σετ στα ίσα (9-9), όμως είδαν τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει ξανά στους δύο πόντους (9-11). Με τη Νίζετιχ στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 φτάνοντας στο +4 (15-11) διατηρώντας το προβάδισμα έως την τελική ευθεία του σετ (20-16). Οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (20-18), διπλασιάζοντας τα σετ τους με 25-21.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 26-24