Μπάσκετ

Basket League, Ολυμπιακός-Λαύριο 84-63: Ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο και νίκησε εύκολα

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα με το Λαύριο Megabolt, να χτίσει διαφορά και εν τέλει να φτάσει στην επικράτηση με 84-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-10 έβαλαν τις βάσεις για τη 18η φετινή τους νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 18-2.

Αντίθετα το Λαύριο Megabolt υποχώρησε στο 7-13 και έχασε λίγο έδαφος στην κούρσα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους και επιπλέον 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Κάναν με 13 πόντους

και highlight το μπάζερ μπίτερ στο φινάλε του πρώτο μέρους. Για το Λαύριο Megabolt ο Μάρκους Θόρντον ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων καθώς είχε 13, ενώ από 9 προσέθεσαν οι Τζάκσον και Χόχλερ.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τους Μουράτο και Γκρόμοβς βρίσκονταν σε απόσταση σουτ, μειώνοντας στο πεντάλεπτο σε 12-11.

Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 20-11 ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-15. Με τα τρίποντα των Χόχλερ και Τζάκσον το Λαύριο μείωσε σε 23-21 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα, με 27-26, στο 14′.

Πίτερς και Μακ Κίσικ έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και πάλι και με το τρίποντο του Ζάρα προηγήθηκαν με 42-39. Ο Ολυμπιακός ωστόσο με τον Κάνααν να σκοράρει από μακρινή απόσταση στο φινάλε, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-42.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ με τους Πίτερς και Παπανικο0λάου να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους, ανέβασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα.

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» έκανε το 60-47 στο 27′ και στη συνέχεια με σερί 10-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας ξεφύγει με 70-52.

Το σερί συνεχίστηκε ως και το 15-0 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +23 (75-52) στο 32′, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα να σκοράρουν.

Το γκολ φάουλ του Ράιτ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+24) με το σκορ 78-54 στο 35′, με την εικόνα να μην αλλάζει ως το φινάλε και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κέινααν 13 (3), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 8, Παπανικολάου 19 (4), Πίτερς 20 (4), Ράιτ 9, Λούντζης 2, Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 5

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουρ 8 (2), Μουράτος 6, Γκρόμοβς 5, Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (1), Καστανέδα 8, Τζάκσον 9 (2), Χόρχλερ 9 (1), Δεϊμεζής, Βαζούκης