Ποδόσφαιρο

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε 4-2 και την Ελσίνκι, κάνοντας ρεκόρ όλων των εποχών!

Ρεκόρ όλων των εποχών από ελληνική ομάδα συγκεντρωμένων βαθμών σε όμιλο Ευρώπης, πέτυχε ο ΠΑΟΚ, με τη νίκη επί της Ελσίνκι με 4-2 και μάλιστα με ανατροπή, που σφράγισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ.

Παρά το γεγονός ότι το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, οι δυο ομάδες έδωσαν σκληρές μάχες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε για γκολ από τα πρώτα δευτερόλεπτα, η Ελσίνκι κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6’ μετά από απανωτά λάθη μαρκαρίσματος της άμυνας του Δικεφάλου και τον Ραντούλοβιτς μέσα από την περιοχή να «εκτελεί» τον Κοτάρσκι, μπροστά από τον Μιχαηλίδη.

Κάτι σαν σοκ, δεν θα το έλεγες, ίσως μια «παγωμάρα», αλλά φαινόταν ο ΠΑΟΚ ότι έβγαινε πολύ ωραία στην επίθεση και αργά ή γρήγορα θα έβαζε γκολ, χάρις στην ευστροφία του Τάισον, την ποιότητα του Κωνσταντέλια και το πάθος των Ντεσπόντοφ, Μπράντον, Οζντόεφ.

Έτσι, αφού είχε δοκάρι στο 15’ ο Μιχαηλίδης σε κενή εστία (!) έχασε φοβερή ευκαιρία ο «Ντέλιας» σε απίστευτο τετ α τετ με τον Μάενπα (33΄), στέλνοντας τη μπάλα στη «θύρα 4»!

Η πίεση όμως συνεχιζόταν και ανέλαβε δράση ο Τάισον, παίρνοντας τη μπάλα από τους αμυντικούς της ομάδας του και με δεδομένη την απόφαση του κόουτς της Ελσίνκι να γυρίσει σχεδόν όλη την ομάδα από το κέντρο και πίσω, κάτι που «τρύπησε» ο Βραζιλιάνος, έδωσε στον Μεϊτέ, αυτός έστρωσε στο «έτερο ήμισυ» Οζντόεφ και ο Ρώσος ισοφάρισε 1-1, μέσα σε αποθέωση (37΄), πριν αρχίσουν από την κερκίδα, τα μπινελίκια για τον Μητσοτάκη!

Το ματς ήρθε στα ίσια, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε «θέματα» πίσω και έτσι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, από λάθος του Τάισον, έχασε μια φοβερή ευκαιρία ο Κέσκινεν, μόνος με τον Κοτάρσκι και έβγαλε από τα ρούχα του τον Λουτσέσκου, ο Βραζιλιάνος, που έκανε «τριπλίτσες» έξω από την περιοχή.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο ΠΑΟΚ μπήκε σε ρόλο οδηγού με γκολ του Κωνσταντέλια, στο 47΄όταν εκμεταλλεύθηκε την λάθος απόκρουση του Κέσκινεν και έτσι έγινε το 2-1, για να γίνουν όλα πιο εύκολα πλέον για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέτυχε και τρίτο γκολ, έστω και με αυτογκόλ του Τοϊβιο (54’) από προσπάθεια του Μιχαηλίδη, για να γίνει έτσι το 3-1.

Ο κόουτς Κορκεακούνας έκανε μαζεμένες 4 αλλαγές και αποσυντονίστηκε η ομάδα του, το ίδιο έκανε και ο Λουτσέσκου για να τους ξεκουράσει όλους όσους περισσότερους μπορούσε και έτσι το ματς κύλησε μέχρι το τέλος με ατομικές ενέργειες παικτών, μικροευκαιρίες και τα μάτια καρφωμένα πάνω στον Μάρκος Αντόνιο, αλλά ο Μουργκ με το ωραίο γκολ (85΄) από πάσα του Τάισον, μεγάλωσε τη νίκη με 4-1, για να έρθει το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μάρκος Αντόνιο στον Χετεμάι στο 90′ και τον παίκτη που έπαιξε και στην Ελλάδα να σκοράρει από τα 11 μέτρα για το 4-2 και αυτό ήταν το τελευταίο γκολ της καριέρας του.

Διαιτητής ο Γεωργιανός Γκιόργκι Κρουασβίλι, με βοηθούς τούς συμπατριώτες του Λεβάν Βαραμισβίλι και Ζάζα Πίπια. Στο VAR οι Ισπανοί Σέζαρ Γκράντο και Εντουάρντο Ινγκλέσιας.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα (70 ‘ Μπάμπα), Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Κεντζιόρα (70’ Βιεϊρίνια), Οζντόεφ (70’ Μάρκος Αντόνιο), Μεϊτέ, Τάισον, Κωνσταντέλίας (75’ Μουργκ), Ντεσπόντοφ, και Μπράντον (78’ Τζίμας).

ΕΛΣΙΝΚΙ: Μάενπα, Χαμαλάινεν, Γκράτσα, Τοΐβιο, Κέσκινεν (65’ Ογίλα), Σοΐρι, Λίνγκμαν (78’ Πάανεν), Κανελλόπουλός (65΄Κουασίβι) , Μπαντέ, Χόστικα (65΄Χετεμάι), Ραντούλοβιτς (65΄Ολισάνια).