Thessalia Voice
Sports

Φοβερή Σάκκαρη, νίκησε 2-1 την Πεγκούλα και προκρίθηκε στον τελικό στην Ουάσινγκτον

Μετά από πέντε χαμένους ημιτελικούς μέσα στο 2023 η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να σπάσει την κατάρα και μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές να επικρατήσει με 2-1 σετ της Τζέσικα Πεγκούλα και να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Η Μαρία θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πολύ πιο εύκολα τον αγώνα, αλλά επέλεξε τον… δύσκολο δρόμο καθώς αν και προηγήθηκε

με 1-0 σετ και 4-1 γκέιμς στο δεύτερο, η Αμερικανίδα αντίπαλος της κατάφερε να κατακτήσει τα πέντε επόμενα, ισοφαρίζοντας 1-1 στα σετ.

Έστω κι έτσι όμως, κι αφού χρειάστηκε στις αρχές του τρίτου να σβήσει μπρέικ πόιντς,

η Σάκκαρη ξαναβρήκε την ηρεμία της και παίζοντας εξαιτετικό τένις πανηγύρισε και την σπουδαία πρόκριση.