Thessalia Voice
Ποδόσφαιρο

Europa League, Άγιαξ-ΑΕΚ 3-1: Έχασε και αποχαιρέτησε την Ευρώπη -Μοιραίος ο Αθανασιάδης

Στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» ολοκληρώθηκε το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τον Άγιαξ, βλέποντας τον Αίαντα να καταλαμβάνει την 3η θέση του ομίλου τους στο Europa League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Νεστορίδη. Μάλιστα υπήρξε και μια φωτογραφία στα Matrix της Γιόχαν Κρόιφ Αρένα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς: στο 5ο λεπτό, μετά από άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Αίαντα.

Πάντως η απάντηση των κιτρινόμαυρων ήταν άμεση, καθώς έξι λεπτά αργότερα έφερε το σκορ στα ίσα με την εξαιρετική γυριστή κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ελίασον.

Στο 20ο λεπτό η ομάδα του Φαν’τ Σιπ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Τέιλορ να εκμεταλλεύεται το κενό ανάμεσα στα στόπερ της ΑΕΚ, σκοράροντας με διαγώνιο σουτ.

Στο 56ο λεπτό ο Αθανασιάδης κάνει δεύτερο μεγάλο λάθος στο ματς βλέποντας τον Άκπομ να παραβιάζει ξανά την εστία του και να κάνει το 3-1.

Ο Άμραμπατ έχασε την μπάλα σε καίριο σημείο, ο Άγιαξ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον πρώην φορ του

ΠΑΟΚ να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ με τον Έλληνα γκολκίπερ, περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του.