Μπάσκετ

Euroleague: Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 82-87

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μπερδεμένος επιθετικά και όντας πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δίκαια ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης με σκορ 82-87. Κορυφαίοι για τους Τούρκους ήταν οι Ουίλ Κλάιμπουρν με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τους Μπράιαντ (16π.) και Λάρκιν (13π., 10ασ.) να είναι κομβικοί σε κρίσιμες στιγμές. Για το ηττημένο τριφύλλι ο Μάριους Γκριγκόνιες πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση με 23 πόντους, ενώ ο Πάρις Λι πέτυχε 13, όντας μέτριος στο σημερινό παιχνίδι. Με αυτό το αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα έπεσε στο 8-18 και βολοδέρνει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κυρίως ήταν συγκεντρωμένο στην επίθεση και στην άμυνα. Ο Πονίτκα ήταν παντού για το τριφύλλι, αφού οργάνωνε, σκόραρε κι έβγαζ ενέργεια, παίρνοντας ριμπάουντ. Η Εφές σκόραρα κυρίως με ατομικές ενέργειες, με τον Κλάιμπουρν, ενώ ο Ζίζιτς είχε κάνει ζημιά, τελειώνοντας φάσεις κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια σε γενικές γραμμές, και το 11-12 υπέρ των Τούρκων, μάλλον αδικούσε την αμυντική προσπάθεια της ομάδας του Σερέλη. Ο Έλληνας κόουτς χρησιμοποίησε έντεκα παίκτες στην πρώτη περίοδο, επιθυμώντας να βγάλει ενέργεια η ομάδα του, ενώ με buzzer beater του Ντέρικ Ουίλιαμς το 21-18 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα από τον Κλάιμπουρν, που έπαιζε στην κυριολεξία μόνος του.

O Μάριους Γκριγκόνις ήταν εξαιρετικός μετά από πάρα πολύ καιρό κι απέδειξε, πως αν έχει περιβάλλεται από εμπιστοσύνη, είναι ικανότατος σκόρερ. Βέβαια όσο δεν βρισκόταν λύση στο πρόβλημα ονόματι Κλάιμπουρν, τότε η βραδιά θα ήταν δύσκολη για το τριφύλλι. Ο Αμερικανός φόργουορντ με δεκαπέντε πόντους, δεν είχε αντίπαλο και το 34-28, έγινε μέσα σε δύο λεπτά 34-36, με τρίποντο του Λάρκιν. Ο Παπαγιάννης δεν είχε μπει στην εξίσωση του αγώνα κι αυτό πονούσε τον Παναθηναϊκό. Ευτυχώς για τους γηπεδούχους ο Τόμας βρήκε ρυθμό και χώρο κι εκτελούσε χωρίς αναισθητικό την άμυνα των φιλοξενούμενων. που δεν είχε βρει αντίδοτο στο μαρκάρισμά του. Δυστυχώς η είσοδος του Μπέικον δεν βοήθησε τους γηπεδούχους, που ήταν άσφαιροι στα τελευταία δύο λεπτά, ο Λάρκιν ζεστάθηκε αρκετά και το 40-43, γράφτηκε με κάρφωμα από τον τίμιο Ζίζιτς.

Η Αναντολού Εφές ήταν καταιγιστική στο πρώτο τρίλεπτο, αφού είχε σημειώσει έντεκα πόντους με πρωτεργάτες τους Κλάιμπουρν και Μπράιαντ, ενώ ο Παναθηναϊκός έβγαλε τις επιθετικές παθογένεις επί ημερών Ράντονιτς. Μηδενική κυκλοφορία, κακές αποστάσεις και σκοτωμένα σουτ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, που οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των έντεκα πόντων (43-54). Ο Γκριγκόνις κρατούσε στο σκοράρισμα τον ΠΑΟ, ο οποίος εξακολουθούσε να έχει θέματα στην επίθεσή του, όμως η άνοδος του Λι άλλαξε τα δεδομένα τοης αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ που ήταν κάκιστος πήρε ψυχολογία από ένα εύστοχο τρίποντο, ενώ με γκολ-φάουλ, μείωσε σε 54-56. Βέβαια οι Τούρκοι χωρίς να ιδρώσουν σε μεγάλο βαθμό, έκαναν ένα δικό τους σερί 0-8, πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-64).

Ο Κρις Σίνγκλετον με τρίποντο έκανε το 54-67 και για πρώτη φορά η Εφές ξέφυγε με τόσο μεγάλη διαφορά, ενώ η κατάσταση χειροτέρεψε, όσο περνούσε η ώρα. Ο Παναθηναϊκός ήταν άθλιος επιθετικά, ο Λι έκανε του κεφαλιού του, ο Μπέικον ήταν προκλητικά αδιάφορος και ο κόσμος είχε ξεκινήσει ν’άπογοητεύεται από το θέαμα που παρακολουθούσε. To 57-72 έδινε στην Εφές το δικαίωμα να χαλαρώσει μερικώς, με τον Παναθηναϊκό να μην το βάζει κάρτω, αφού ο Γκριγκόνις ήταν εκεί, ενώ οι Μαντζούκας και Λι έδωσαν ενέργεια και σκληράδα στην άμυνα. Το 69-77 με τέσσερα λεπτά για τη λήξη του αγώνα άφηνε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά, όμως η Εφές με την ευστοχία της από τις βολές και την εμπειρία της, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και με το διπλό αυτό (82-87), κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για κατάληψη μιας θέσης στα playoff της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87