Μπάσκετ

Εύκολα με υπογραφή Πίτερς ο Ολυμπιακός μέσα στο Περιστέρι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα, όπως δείχνει το 85-67 το Περιστερίου bwin, έχοντας κορυφαίο τον Πίτερς, ενώ είδε τον Γουόκαπ να κάθεται στον πάγκο στην πρώτη περίοδο και να μην αγωνίζεται ξανά μετά από άτσαλο πέσιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τόμας Γουόκαπ έπεσε άτσαλα και αντικαταστάθηκε προληπτικά από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.
Κορυφαίος του αγώνα ο Πίτερς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 μέτρησε ο Κάναν και 12 ο Λούντζης, που είχε πολύ καλή απόδοση. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Μήτρου Λονγκ με 14 πόντους, ενώ θετικοί ήταν οι Χουγκάζ και Τόμπσον με 10.
Έτσι, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 17-2 και ετοιμάζονται για το παιχνίδι με τη Βίρτους Μπολόνια την Πέμπτη (07/03, 22:00) στο ΣΕΦ, ενώ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων υποχώρησε στο 12-7 και την Τετάρτη υποδέχεται την Καρσίγιακα (06/03, 19:30) για το BCL.

Το ματς:

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε το ματς με τους Ράγκλαντ, Λοβ, Κασελάκη, Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. O Τόμπσον πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού (2-0), με τον Κάναν να «απαντάει» με τρίποντο (2-3). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λοβ (5-3), με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα 0-6 (5-9) και στη συνέχεια έφτασαν σε double score (7-14), που οδήγησε τον Σπανούλη σε τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά δεν είχε αποτέλεσμα, αφού ο Ολυμπιακός πέτυχε γρήγορα τέσσερις πόντους (7-18), που ανάγκασαν σε νέο τάιμ άουτ τον Έλληνα τεχνικό.

Ο Χουγκάζ έδωσε ανάσα με τρίποντο (10-18), με τους Πειραιώτες να κρατάνε το +10 με τον Φαλ (12-22), ενώ ο Ουίλιαμς πέτυχε το 14-22 και ο Πίτερς με τρίποντο διαμόρφωσε το 14-25 της πρώτης περιόδου. Το +11 διατηρήθηκε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (16-27), με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνεχώς απαντήσεις στις επιθετικές προσπάθειες του Περιστερίου bwin (18-29).

Ο Μήτρου Λονγκ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο 13’ (21-29), ενώ οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στο -4 (25-29). Ο Πετρούσεφ με καλάθι και φάουλ έκανε το 25-32, ενώ ο Χουγκάζ σκόραρε με τρίποντο (28-32), με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την υπέρ τους διαφορά με τον πολύ καλό Πετρούσεφ (30-36). Ο Μήτρου Λονγκ μείωσε στο -3 με τρίποντο (33-36), όμως, ο Λούντζης με μία βολή και ένα τρίποντο διατήρησε τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (33-40).

Ράιτ και Πετρούσεφ έδιναν λύσεις επιθετικά, που πήγαν στο +12 τους Πειραιώτες (33-45), με τους γηπεδούχους να ρίχνουν εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (37-45), ενώ με το δίποντο του Πετρούσεφ και τις βολές του Χουγκάζ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-48.

Με τρίποντο του Κάναν ξεκίνησε η τρίτη περίοδος (39-51), ο Τόμπσον μείωσε με λέι απ (41-51), ενώ ξανά ο Κάναν έδινε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι (41-53). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +15 με τους Λούντζη και Φαλ (43-58), με τον Έλληνα γκαρντ να κάνει πολύ καλό ματς (45-60 στο 26’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο και εκτοξεύτηκαν στο +20 με το τρίποντο του Πίτερς (45-65) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +22 με τον Παπανικολάου (48-70).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε κατάλληλα το ματς, με τον ΜακΚίσικ στο 33′ να κάνει το 48-75. Ο Βασίλης Σπανούλης με τέσσερα λεπτά να απομένουν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός πήρε στο τέλος τη νίκη επί του Περιστερίου bwin με 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85