Ποδόσφαιρο

Conference League, ΠΑΟΚ-Χαρτς 4-0: Επέστρεψε στους ομίλους με σόου Τάισον

Ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου πέτυχε κάτι πολύ σπουδαίο για το κλαμπ και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Από τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League βρέθηκε με το σπαθί του και αήττητος, 4-2-0 (νίκες/ισοπαλίες/ήττες) στους ομίλους και το φθινόπωρο θα τον βρει στην Ευρώπη.

Με Βιεϊρίνια μπροστάρη στον «τελικό» για τους ομίλους
Ο Αντρέ Βιεϊρίνια πήρε φανέλα βασικού στην 46η ευρωπαϊκή συμμετοχή με τον ΠΑΟΚ. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πόνταρε, προφανώς, πάρα πολλά στην εμπειρία και την προσωπικότητα του 37χρονου Πορτογάλου γι’ αυτό και αποφάσισε να ξεκινήσει με τον αρχηγό του στο αρχικό σχήμα.

Οι Εκονγκ και Κουλιεράκης επέστρεψαν στο κέντρο της άμυνας, ο Μπάμπα Ράχμαν στο αριστερό άκρο, οι Τσιγγάρας και Σβαμπ ήταν οι δύο επιλογές για τον άξονα, και ο Μπράντον Τόμας, αντί του ανέτοιμου να ξεκινήσει Άλι Σαμάτα, στην κορυφή της επίθεσης. Μεσοεπιθετικά οι επιλογές έμοιαζαν να είναι δεδομένες, με Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τάισον στα δύο άκρα, ενώ ο Κωνσταντέλιας ήταν το «δεκάρι» της ομάδα του Λουτσέσκου.

Η Χαρτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με το κλασικό 4-2-3-1 και ξεκάθαρη στόχευση-επιλογή να βρεθούν οι υψηλόσωμοι Σάνκλαντ και Μπόις στο δεύτερο μισό του γηπέδου.

Η χρησιμοποίηση του Βιεϊρίνια από την αρχή είχε μια λογική εξήγηση, καθώς όπως φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Λουτσέσκου δεν ήθελε η ανάπτυξη της ομάδας του να γίνεται μόνο από την αρστερή πλευρά, με Μπάμπα και Τάισον. Ο Ρουμάνος τεχνικός περίμενε τα ποιοτικά ανεβάσματα του αρχηγού από τα δεξιά και τις συνεργασίες με τον Ζίβκοβιτς.

Απόδειξη; Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε από τη βολίδα του αρχηγού του, που στο 13ο λεπτό είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κλαρκ.

Ό,τι δεν έκανε ο «Δικέφαλος» με τον Βιεϊρίνια, το έκανε με τον αμέσως πιο έμπειρο παίκτη του στο γήπεδο. Στο 16’ ο Τάισον εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ, ο Κωνσταντέλιας άφησε την μπάλα κι αυτή κατέληξε στα δίχτυα του εμβρόντητου τερματοφύλακα της Χαρτς, που δεν κατάλαβε πως νικήθηκε από τον Βραζιλιάνο για το 1-0.

Ο κακόμοιρος Κλαρκ έμεινε «άγαλμα» και στο 22ο λεπτό, αυτή τη φορά χάρη στη ευφυΐα του Μπράντον Τόμας. Με πλάτη στην εστία ο… war machine, όπως τον ανέφερε στα social media η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ, νίκησε κατά κράτος τον Ρόουλς και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 και τους ΠΑΟΚτσήδες στα ουράνια.

Ο Βιεϊρίνια ήταν εκεί που έπρεπε να είναι και σταμάτησε τη μοναδική απειλή των Σκοτσέζων με το επικίνδυνο γύρισμα του Βάργκας στο φινάλε του πρώτου μέρους, όπου ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε κατά κράτος και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα από δύο γκολ, την ίδια στιγμή που Χαρτς ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προς την εστία!

«Ντέλιας» και Τάισον έκαναν σμπαράλια τις «καρδιές»
Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων ήρθε στο 53ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Κοχρέιν και δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Σάνκλαντ. Δύο φάσεις μέσα σε δύο λεπτά.

Το ξεκίνημα του β’ μέρους δεν ήταν το καλύτερο για τους παίκτες του ΠΑΟΚ κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον Ραζβάν Λουτσέσκου. Όμως, την ώρα που ο Ρουμάνος έδειχνε ανήσυχος μπροστά από τον πάγκο του ήρθε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας στο 57ο λεπτό να δώσει τη χαριστική βολή στη Χαρτς! Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς από την έξυπνη μπαλιά του Κοτάρσκι, σέρβιρε την μπάλα στο πιάτο και το wonderkid του «Δικεφάλου» με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0.

Το 4-0 ήρθε στο 71ο λεπτό σε κόντρα επίθεση για σεμινάριο. Με τον Κωνσταντέλια να δίνει στον Μπράντον, αυτός να κουβαλάει 50 μέτρα την μπάλα, να βγάζει την κάθετη στον Τάισον που με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κλαρκ και έβαλε φωτιά στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (64’ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (64’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (83’ Βρακάς), Τάισον (74’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (74’ Τζίμας)

Χαρτς (Φρανκ Μακ Αβόι): Κλαρκ, Κεντ, Σίμπικ, Ρόουλς, Άτκινσον, Ντέβλιν, Μπόις (59’ Ταγκάβα), Κίνγκσλεϊ (66’ Ντένολμ), Κοχρέιν, Βάργκας, Σάνκλαντ (66’ Λάουρι)