Μπάσκετ

Basket League, Περιστέρι bwin – ΠΑΟΚ 71-65: Η ομάδα του Σπανούλη έκανε το πρώτο βήμα για την 3η θέση

Με τον Μπίλαν πρωταγωνιστή ξεκίνησε το Περιστέρι να χτίζει μικρές διαφορές. Συνεχόμενοι πόντοι του οδήγησαν στο 15-8 τους γηπεδούχους μετά από 6 λεπτά,

με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει άμεσα τη διαφορά έχοντας πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο.

Η εικόνα όμως δεν ήταν δυνατό να αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπίλαν μέτρησε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, χωρίς να έχει αντίπαλο στο καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά στην αναμέτρηση από τα τρίποντα.

Οι Θεσσαλονικείς μέτρησαν 5/11 τρίποντα στο ημίχρονο και κρατήθηκαν κοντά (37-33).

Χωρίς να αλλάξουν πάρα πολλά, ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 46-39 μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο.

Δύο μεγάλα σουτ από τον ΠΑΟΚ, με σκόρερ τους Μαργαρίτη και Σάιμπερτ, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 48-49 (26′).

Ένα ακόμα του Αμερικανού έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο 30′ (56-57).

Το σκορ δεν ερχόταν εύκολα σε καμία πλευρά, με το Περιστέρι να χάνει μερικά μακρινά σουτ, αλλά να μειώνει στον πόντο με τον Πουλιανίτη για το 60-61 (36′).

Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε βολές, 2’40” πριν το φινάλε, όμως οι Φρανσίσκο και Κασελάκης δεν κατάφεραν να συνδεθούν.

Ένα κλέψιμο στον Χαντς έφερε νέες βολές για το Περιστέρι με τον Ντένμον να σκοράρει για το 66-65 (1’20” για το τέλος).

Ένα φόλοου του Μπίλαν έμοιαζε με χαριστική βολή για το 68-65 (στα 44”). Και έτσι ήταν, μιας και το Περιστέρι έκλεψε στην επαναφορά την μπάλα.

Ο Ντένμον ευστόχησε για τρεις την κατάλληλη στιγμή και ο μικρός τελικός… ολοκλρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65