Μπάσκετ

Basket League, Λαύριο-Άρης 91-86: Θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση

ο Λαύριο επιβίωσε στο θρίλερ εν αντιθέσει με τον Άρη ο οποίος έβγαλε τα μάτια του. Γιατί κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι παρότι βρέθηκε στο -16,

να προηγηθεί μάλιστα με 73-76, 14” πριν το τέλος κι ενώ είχε να χρησιμοποιήσει δύο φάουλ δεν αξιοποίησε κανένα.

Το τρίποντο του Θόρτον οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί το Λαύριο πήρε το παιχνίδι καθώς οι Θεσσαλονικείς ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις.

Ειδικά στην περιφέρεια ήταν άδειοι καθώς παρατάχθηκαν με τέσσερα γκαρντ πληρώνοντας το σοβαρό λάθος στο οποίο υπέπεσαν λόγω του οποίου δεν αγωνίστηκε ο Τζόναθαν Σταρκ!

Ο αγώνας
Σε μονομαχία των δύο σέντερ (Γόντικας και Μπάνκστον) εξελίχθηκε το πρώτο μισό της περιόδου καθώς πέραν των όμορφων συνεργασιών του Τολιόπουλου με τον Αμερικανό είχε πολλά λάθη και αστοχία (10-8).

Ο Άρης συνέχισε να μεταφέρει την μπάλα κοντά στο καλάθι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον ΝτεΣόουζα, αλλά το Λαύριο είχε ακρίβεια από μακρινή απόσταση και στο τέλος της περιόδου είχε το προβάδισμα (21-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στο Λαύριο (24-9 επιμέρους σκορ) το οποίο συνέχισε να εκτελεί… κατά βούληση από μακρινή απόσταση και τα τρίποντα του Χαβιέρ Καστανέδα οδήγησαν τη διαφορά στο +9 (29-20, 12’) σ’ ένα σημείο όπου οι γηπεδούχοι είχαν 6/10 προσπάθειες!

Ο Γιάννης Καστρίτης χαμήλωσε το σχήμα του αλλά ούτε μ’ αυτό είδε αποτέλεσμα, ίσα-ίσα που αυξήθηκε η διαφορά (38-26, 16’) καθώς οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί στο ένας εναντίον ενός και κυρίαρχοι στο ριμπάουντ (19-8).

Ο Άρης έμοιαζε άδειος από ενέργεια και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (45-29) στο τέλος του ημιχρόνου στο τέλος του οποίο οι «κίτρινοι» είχαν 0/8 τρίποντα και οι γηπεδούχοι 6/15, κυρίως όμως καμία αμυντική προσέγγιση δεν είχε αποτέλεσμα για τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης έβγαλε άμυνες στις αρχές του δεύτερου μέρους, βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι δια χειρός Μπλούμπλεργκς έπειτα από 21 αγωνιστικά λεπτά για να ακολουθήσει ένα ακόμη από τον Λετονό στη μείωση της διαφοράς (47-39, 25:30).

Το Λαύριο βρήκε σουτ για να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά για να ακολουθήσουν οι προσωπικές ενέργειες του Ρομπέρτο Γκάλινατ καθώς οι δικοί του έξι διαδοχικοί πόντοι κράτησαν τον Άρη στο παιχνίδι (54-45, 27:30). Έξι διαδοχικοί πόντοι του ΝτεΖούλιους κράτησαν το Λαύριο και τη διαφορά (60-49, 30′).

Δύο διαδοχικά ριμπάουντ του Λευτέρη Μποχωρίδη μαζί μ’ ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων, σε συνδυασμό με τέσσερις πόντους του Μπλούμπεργκς μείωσαν τη διαφορά (60-55, 32′). Το Λαύριο βρήκε πόντους αλλά είδε τον Καστανέδα να αποχωρεί κουτσαίνοντας εκτός παρκέ (66-58, 35′).

Ο Νοά Χόρχλερ φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμα για την ομάδα του αλλά ακολούθησε το show του Ρόνι Χάρελ με τους εννιά σερί πόντους του που οδήγησαν στην ισοπαλία (70-70, 38′).

Ο Αμερικανός έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Άρη (71-72) με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν το μομέντουμ και με καλάθι του Γκάλινατ διεύρυναν τη διαφορά (71-74), 30” πριν το τέλος.

Ένα καλάθι του ΝτεΖούλιους κράτησε το Λαύριο (73-74) το οποίο υποχρεωτικά πήγε στην επιλογή του φάουλ. Ο Γκάλινατ έκανε 2/2 βολές διατηρώντας το προβάδισμα των τριών πόντων αλλά συνολικά ο Άρης λειτούργησε με αφέλειαα στην άμυνα.

Δεν έδωσε τα φάουλ που είχε (παρότι είχε δοθεί σχετική εντολή από τον Καστρίτη), αντιθέτως πρόσφερε τη δυνατότητα στον Θόρτον να εκτελέσει ελεύθερος έξω από τα 6.75 ισοφαρίζοντας (76-74), 14” πριν το τέλος.

Ο Άρης είχε την τελευταία ευκαιρία αλλά ο Χάρελ ήταν άστοχος έξω από τα 6,75 σ’ ένα ελεύθερο σουτ τριών πόντων κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Τα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της παράτασης κύλησαν με δύο λάθη για τον Άρη και χαμένες βολές για το Λαύριο το οποίο έκανε όμως ένα 6-0 σερί (82-76). Οι Θεσσαλονικείς είχαν και πάλι βουνό ν’ ανέβουν (86-80, 43′) χάνοντας και τον Ρόνι Χάρελ με πέντε φάουλ.

Ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς κι ένα καλάθι του ΝτεΣόουζα διατήρησαν το θρίλερ (87-85, 44′). Ο Θόρτον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Άρης πήρε την κατοχή και ο Βασίλης Τολιόπουλος πήγε στη γραμμή για δύο ελεύθερες βολές.

Ο έμπειρος γκαρντ έβαλε τη μία (87-86), 17” πριν το τέλος κι αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Άρη να σταματήσει τον χρόνο με φάουλ.

Ο Ντε Ζούλιους πήγε στη γραμμή με 3/5 βολές, έβαλε και τις δύο (89-86) αλλά ο Τολιόπουλος έκανε τη χειρότερη επιλογή που θα μπορούσε να κάνει μ’ ένα τρίποντο υπό πίεση κι ενώ είχε χρόνο στη διάθεσή του.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86