Thessalia Voice
Μπάσκετ

Basket League, Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 55-87: Προπόνηση πριν την δύσκολη εβδομάδα της Euroleague

Την 16η νίκη του σε 16 αγώνες στη Stoiximan Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 87-55 του Απόλλωνα στην Πάτρα.

Οι πράσινοι που είχαν σε σπουδαία μέρα τους Καλαϊτζάκη και Μήτογλου στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους στη Euroleague αφού ακολουθούν τα παιχνίδια με την Αρμάνι (31/1, ΟΑΚΑ) και Ζάλγκιρις (2/2, Κάουνας).

Ο αγώνας

Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς, έχοντας πετύχει 12 από τους 16 πόντους του Παναθηναϊκού με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 3 κλεψίματα (!) δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (7-16) στην ομάδα του.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ο Απόλλωνας δεν είχε ούτε τις λύσεις αλλά ούτε και την ποιότητα προκειμένου να φανεί περισσότερο ανταγωνιστικός.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 15 πόντων με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (6/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 κλεψίματα) και αντίθετα τον Απόλλωνα να σουτάρει με μόλις 35% (5/14 εντός παιδιάς).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αταμάν ξεκίνησε με την second unit και μέχρι να… βρεθούν οι παίκτες μεταξύ τους, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους εννέα πόντους (21-30) με επιμέρους 10-5. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια.

Ο Καλαϊτζάκης (10π., 4/5δίπ.) ήταν και πάλι επιδραστικός για την ομάδα του και ήταν από τους καλύτερους για το επιμέρους 17-2 το οποίο έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +24 (23-47) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (29-49).

Στο πρώτο μισό του ματς οι «πράσινοι» είχαν 14/18 δίποντα και 4/11 τρίποντα με +12 ριμπάουντ (22 έναντι 10) ενώ οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν μετρήσει 9/20 δίποντα και 3/10 τρίποντα.

Έκτοτε το ματς πήρε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας. Η διαφορά έφτασε και στους 28 πόντους (36-64 στο 25′) με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να αποτελούσε τον καλύτερο παίκτη του παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει δυνάμεις ενόψει της «διαβολοβδομάδας» και γι’ αυτόν τον λόγο δεν… πιέστηκε ιδιαίτερα στο να «πατήσει» το πόδι στο γκάζι.

Έκλεισε την 3η περίοδο στο +27 (44-71) με τον Χουάντσο να βοηθάει στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ώστε να φτάσει η διαφορά και στους 32 πόντους (44-76) στο 32′. Μια διαφορά η οποία έμελλε να ήταν και η τελική του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87.