Μπάσκετ

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο

Μέσα από τα χέρια του έχασε το ματς ο Ολυμπιακός κόντρα στην Βίρτους, αφού ηττήθηκε στην Μπολόνια με 69-67. Οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, όμως οι Ιταλοί με μπροστάρηδες τους Χάκετ και Ντόμπριτς έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και τον Φαλ στην επίθεση μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά, πηγαίνοντας αρχικά στο 0-6 και με τον Πίτερς στο +8 (4-12), στο 4’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε από τον Κορντινιέ, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε το ματς στον πόντο (14-15), στο 7’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με τους Φαλ και Μιλουτίνοφ για το +5 (14-19), αλλά με ένα καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ στη λήξη του χρόνου το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 17-19, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μην πετυχαίνουν ούτε ένα τρίποντο (0/7).
Με πολύ καλή άμυνα και τα πρώτα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0, που τον έστειλε στο +10 (17-27), στο 12’. Η Βίρτους «ξεκόλλησε» με τρίποντο του Παγιόλα, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τη φροντ λάιν τους και με Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ για το +13 (22-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε και οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν ξανά στην άμυνά τους, ενώ με καλάθια του Πίτερς πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (28-40).
Βίρτους Μπολόνια-Ολυμπιακός 69-67
Χωρίς συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος με τους Κορντινιέ και Κέικοκ να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3 και η Βίρτους να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (37-43), στο 23’. Οι Μιλουτίνοφ και Κάναν κράτησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να βρίσκουν ρυθμό και τους Ιταλούς να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (44-48), στο 26’. Με τρίποντο του Κάναν οι Πειραιώτες πήραν «ανάσα» και με τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος να μπαίνουν στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +10 (45-55), με τον Κορντινιέ να διαμορφώνει το 47-55 της τρίτης περιόδου.
Με καλάθι του Φαλ στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (47-57), με τα λάθη στη συνέχεια να δίνουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη Βίρτους για σερί 6-0 (53-57), στο 33’. Οι Λαρεντζάκης και Φαλ αντέδρασαν για το +7 (55-62), ωστόσο νέα λάθη και τα πολλά φορτωμένα φάουλ, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν με τον Ντόμπριτς στο καλάθι (60-62). Με τρίποντο ο Λαρεντζάκης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, αλλά Χάκετ και Ντόμπριτς έβαλαν τους Ιταλούς μπροστά (67-65). Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, κάνοντας 2/3 για την ισοφάριση (67-67), στο 37’. Εκεί, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν καλάθι, με τον Χάκετ να κάνει το 69-67 στα 41’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ έκανε επιθετικό φάουλ στον Χάκετ, ο Φαλ έβγαλε την άμυνα στον Σενγκέλια, με τον Γουόκαπ να έχει ανοικτό γήπεδο, αλλά να δίνει πάσα έξω στον Λαρεντζάκη, ο οποίος αστόχησε στην εκπνοή.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67