Κόσμος

Τουρνουά Masters: Βασιλιάς της Μαδρίτης ο Αλκαράθ!

Μετά τη βουτιά στην Βαρκελώνη, ο Κάρλος Αλκαράθ πανηγύρισε ακόμη έναν τίτλο σε ισπανικό έδαφος, επικρατώντας με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-3) του Γιαν Λέναρντ Στρουφ στον τελικό του τουρνουά Masters της Μαδρίτης.

Άχαστος σε τελικούς Masters παραμένει ο Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-3) στον τελικό του τουρνουά της Μαδρίτης απέναντι στον Γιαν Λέναρντ Στρουφ και υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον περυσινό του τίτλο στην εν λόγω διοργάνωση.

Αναμφίβολα ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση, πράγμα το οποίο επιβεβαίωσε και στην πράξη ο Ισπανός τενίστας. Υπερασπίστηκε τον τίτλο του κόντρα στον Γιαν Λέναρντ Στρουφ, ο οποίος αποδείχθηκε σκληρό… καρύδι.

Αγωνιστικά το πρώτο σετ ξεκίνησε με break Αλκαράθ, το οποίο ο Στρουφ πήρε πίσω τρία games αργότερα. Με το σκορ στο 2-3, ο Γερμανός αθλητής βρέθηκε με τριπλό break point, ωστόσο ο νεαρός Ισπανός πραγματοποίησε ένα μεγάλο comeback και κατέκτησε το game. Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Στρουφ, έκανε ο Αλκαράθ στο αμέσως επόμενο game και διατηρώτνας το σερβίς του πήρε προβάδισμα δύο games, το οποίο και διατήρησε για να κάνει το 1-0 στα σετ.

Στην επανάληψη, ο Γιαν Λέναρντ Στρουφ αντέδρασε ιδανικά στο 1-0 του Αλκαράθ στα σετ. Το Νο.65 της παγκόσμιας κατάταξης έβαλε δύσκολα στον 20χρονο με το σερβίς του και από νωρίς βρήκε προβάδισμα τριών games (3-0). Στη συνέχεια του σετ, ο Γερμανός διαχειρίστηκε άρτια το προβάδισμα του και κρατώντας το σερβίς του, ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Όσο αποτελεσματικός φάνηκε στο δεύτερο σετ ο Γιαν Λέναρντ Στρουφ, τόσο αναποτελεσματικός ήταν στο τρίτο και τελευταίο σετ του τελικού. Εκεί, ο Κάρλος Αλκαράθ ξεκίνησε ιδανικά και με ένα break πήρε διαφορά τριών games από τον αντίπαλό του (4-1). Έως το τέλος κράτησε τα σερβίς του και «κλείδωσε» τη νίκη και συνάμα υπερασπίστηκε τον περυσινό του τίτλο.