Ποδόσφαιρο

Super League, ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Στο 84΄ σφράγισε την παραμονή

Κι οι δύο ήθελαν το «Χ» για να σωθούν και βαθμολογικά. Το ματς πήγαινε για εκεί αλλά ο Ροσέρο στο 84′,

εκμεταλλεύτηκε το ένα και μοναδικό λάθος της αντίπαλης άμυνας και πλήγωσε τους Αρκάδες δίνοντας στην ομάδα του μια τεράστια νίκη!

Οι Αρκάδες από την άλλη, μένουν στην κατηγορία λόγω των αποτελεσμάτων των άλλων.

Οι Ηπειρώτες παρατάχθηκαν με 4-4-1-1. Ο Αθανασίου στα δοκάρια. Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε και Πήλιος τετράδα στην άμυνα. Τζίνο και Λιάσος στον άξονα. Τζίμας και Μορέιρα στα άκρα και ο Παμλίδης κινείται περιφερειακά του Μπάλαν

ΟιΑρκάδες παρατάχθηκαν σε σύστημα 4-4-2 με δυο «ψευτο-εννιάρια».

Ο Παπαδόπουλος ήταν στο τέρμα, με τους Γκαρθία, Ατιένθα, Καστάνιο και Άλβαρες μπροστά του. Ιγκλέσιας και Μουνάφο ήταν το δίδυμο στα χαφ, Σίτο – Ρεγκίς στα άκρα και Μπαρτόλο – Τιλίκα στη γραμμή κρούσης.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Αστέρα να απειλεί με τον Μπαρτόλο μόλις στο 2′!

Το δυνατό σουτ του Αργεντινού ανάγκασε τον Αθανασίου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Εξι λεπτά αργότερα ο Κρέσπι σούταρε άουτ από τη σέντρα του Γκαρθία και στο 14′ ο Καστάνιο πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Τίλικα με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 18′ δοκίμασε το πόδι του ο Μουνάφο με τη μπάλα να κοντράρει στον Παντελάκη. Στο 25′, ο ΠΑΣ, απείλησε για πρώτη φορά.

Ο Σόρια εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Άλβαρες που δεν είχε δει τον Παπαδόπουλο παρενέβη κι έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Μπαρτόλο να βρίσκει τον Τιλίκα κι ο Βραζιλιάνος είδε τον Αθανασίου να μπλοκάρει.

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με τους Αρκάδες να ελέγχουν το ματς και να δημιουργούν τις στιγμές τους με τον Μπαρτόλο να είναι κινητικός και να βοηθάει την ομάδα του μεσοεπιθετικά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Σίτο να έχει ένα αδύναμο σουτ. Το τέμπο στο δεύτερο 45λεπτο ήταν χαμηλό, φάσεις μεγάλες δεν υπήρχαν.

Η στιγμή που αξίζει να σταθούμε είναι η επιστροφή του Κόντε, ο οποίος πάτησε και πάλι αγωνιστικό χώρο 9 μήνες μετά τον τραυματισμό του. Φυσικά αποθεώθηκε από τον κόσμο!

Ο Ροσέρο με την είσοδό του στο ματς στο 62′ έφερε τα… πάνω κάτω. Με διαγώνιο σουτ απείλησε στο 65′.

Οι κιτρινομπλέ πήγαν να απαντήσουν στο 74′ από την εξαιρετική ενέργεια του Μπαρτόλο, αλλά ο Αθανασίου έβγαλε σε κόρνερ. Στο 80′ η κεφαλιά του Κόντε πέρασε άουτ και στο 84′ ήρθε το 1-0!

Στο φάουλ που εκτελέστηκε, o Παντελάκης πήρε την κεφαλιά από τον Ιγκλέσιας και ο Ροσέρο με δυνατό σουτ από κοντά νίκησε τον Παπαδόπουλο για 1-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και τελικά οι δύο ομάδες μένουν στην κατηγορία από διαφορετικούς… λόγους. Ο ΠΑΣ με το σπαθί του κι οι Αρκάδες λόγω των… δώρων των άλλων.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αθανασίου, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (90′ Μπορταγκαράι), Πήλιος, Μορέιρα (62′ Κόντε), Λιάσος, Γκίνο, Τζίμας, Παμλίδης (90′ Καραχάλιος), Μπάλαν (62′ Ροσέρο).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Ρεγκίς (88′ Μπερτόγλιο), Τιλίκα (79′ Σανταφέ), Μπαρτόλο, Σίτο (88′ Κωστέας).