Ποδόσφαιρο

Super League, Παναιτωλικός-Ιωνικός 0-1: «Διπλό» παραμονής για τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό και έφυγε με το διπλό, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σεμπά (1-0), με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να βγαίνει από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Νικαιώτες ήθελαν περισσότερο το ματς με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου και με μια ψυχωμένη εμφάνιση, πέρασαν από την έδρα του Παναιτωλικού και πήραν προβάδισμα παραμονής.

Ο Ιωνικός στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του και πήρε προβάδισμα στο 35′ με το γκολ του Σεμπά.

Παρά το γεγονός ότι στην επανάληψη έδωσε την μπάλα στους Αγρινιώτες και έδωσε και μέτρα, δεν απειλήθηκε πολύ με εξαίρεση 1-2 φάσεις, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ελευθεριάδη για να τελειώσει το ματς. Δοκάρι είχε στο 89ο λεπτό και ο Παναιτωλικός βέβαια με τον Κολοβό.

Πλέον, ο Ιωνικός έχει ανέβει στην 12η θέση μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους 24 βαθμούς και αν το πρωτάθλημα ολοκληρωνόταν σήμερα θα έπεφταν η Λαμία και ο Λεβαδειακός που έχουν 23 και 22 βαθμούς αντίστοιχα.

Όσον αφορά το ματς, Η ομάδα της Νεάπολης ήταν ανώτερη στο ξεκίνημα και μπήκε με σκοπό να σκοράρει και να πάρει προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Φαντιγκά δέσποζε στη μεσαία γραμμή και όλες οι μπάλες περνούσαν από τα πόδια του.

Ο Ιωνικός έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως στο 37΄ ο διαιτητής Βεργέτης, αφού είδε το βίντεο έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Μλάντεν και ο Σεμπά με ψυχραιμία νίκησε τον Ανέστη για το 0-1.

Από εκεί και πέρα, στο 73΄ ο Καρέλης έκανε κακό τελείωμα προ του Χουτεσιώτη και στο 90΄ τα «Καναρίνια» είχαν δύο δοκάρια μέσα σε δευτερόλεπτα (!), αρχικά με την κοντινή κεφαλιά του Κολοβού κι εν συνεχεία με τον Καρέλη στην εξέλιξη της φάσης ο Καρέλης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Ντίας, Σενγκέλια, Κολοβός, Μόρσεϊ, Καρέλης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά, Μαντζής, Μασάς.