Ποδόσφαιρο

Super League 1, Άρης-ΠΑΟΚ 1-2: Mεγάλη νίκη με μεγάλη ανατροπή στο Χαριλάου για τον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή σε διάστημα πέντε λεπτών στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής στο clasico της Θεσσαλονίκης, που διεξήχθη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πιο συγκεκριμένα ο «δικέφαλος» του Βορρά επιβλήθηκε με 2-1 του Άρη, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League, κάνοντας έτσι ποδαρικό με το δεξί στο μίνι πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ντέρμπι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Πάλμα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΛΜΑ

Σε διάστημα ενός λεπτού οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν δις στο 2-0, καθώς είχαν δοκάρια σε κεφαλιές των Ιτούρμπε (38′) και Φαμπιάνο (39′), ενώ στο 41′ ο Καμαρά σκόραρε με ωραίο πλασέ, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς ο επιθετικός του Άρη ήταν εκτεθειμένος όταν έγινε κάτοχος της μπάλας.

Πάντως σε διάστημα πέντε λεπτών στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή.

Στο 68ο λεπτό ο Σβαμπ ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, μετά από επαφή με τον Μπράμπετς μέσα στην περιοχή (η παράβαση δόθηκε μετά από εξέταση της φάσης στο VAR), ενώ στο 73′ ο Ζίβκοβιτς έκανε το 2-1 για το συγκρότημα του Λουτσέσκου (κι αυτή η φάση εξετάστηκε από το VAR).

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του ντέρμπι υπήρξε διακοπή στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καθώς απειλήθηκε σύρραξη ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων.

Η μεγάλη ένταση έφερε τον Θόδωρο Καρυπίδη στον αγωνιστικό χώρο που είχε έντονο διάλογο με τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Ραζβάν Λουτσέσκου, με τον Αλ Χακίμ να αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τον Ρουμάνο τεχνικό.