Ποδόσφαιρο

Super League 1, ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0: «Καθάρισε» με 2 γκολ του Πόνσε και 1 του Φερτ

Το κυριακάτικο απόγευμα στη Νέα Φιλαδέλφεια ήταν κρύο, αλλά ο Πόνσε μετά το χατ-τρικ της περασμένης αγωνιστικής παρέμεινε «καυτός» οδηγώντας την ΑΕΚ σε νέα νίκη.

Με δύο γκολ του Αργεντινού φορ στο 28′ και στο 67′ και άλλο ένα του Φαν Βέερτ στο 96′ η Ένωση επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, αλλά κάνοντας τη δουλειά της.

Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν προσωρινά στην κορυφή και περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα στο ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός το βράδυ στην Τούμπα, όπου δεδομένα θα προκύψει απώλεια βαθμών.

Στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ ξεκίνησε ο Ραντόνια, με τον Ματίας Αλμέιδα να του δίνει φανέλα βασικού στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Πήλιο στο αριστερό και τους Κάλενς και Βίντα κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ ο Στάνκοβιτς ήταν φυσικά κάτω από την εστία. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής ξεκίνησε το δίδυμο των Γιόνσον και Πινέδα, με τον Σιμάνσκι να μένει εκτός για τις επόμενες εβδομάδες με τραυματισμό στον τένοντα. Στις δύο πλευρές επιλέχθηκαν οι Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, ενώ στην επίθεση, όπως αναμενόταν, ο Τσούμπερ θα κινείται πίσω από τον Πόνσε. Για τον ΟΦΗ ο Πέπε Μελ επέλεξε τον Σωτηρίου στην εστία, τους Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλο και Λάρσον τετράδα στην άμυνα, τους Γκαγέγος και Γκλάζερ στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Μπάκιτς μπροστά τους, τους Αμπάντα και Μπακού στα δύο άκρα της επίθεσης και τον Φελίπε στην κορυφή.

Η ΑΕΚ από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ήταν το αφεντικό, «πνίγοντας» τον ΟΦΗ με συνεχόμενες επιθέσεις, ανακτήσεις μπάλας και πολλές στατικές φάσεις. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης ήρθε στο 21′ με σέντρα του Αμραμπατ και κεφαλιά του Πόνσε που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

Επτά λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Αργεντινός θα έβρισκε δίχτυα δίνοντας συνέχεια στο χατ-τρικ της περασμένης αγωνιστικής. Οι κιτρινόμαυροι έφυγαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Τσούμπερ τράβηξε τους αντιπάλους πάνω του, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πόνσε μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ σημάδεψε τη γωνία για το 1-0 στο 28′.

Η Ένωση συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό ως το τέλος του πρώτου μέρους και θα μπορούσε να είχε βρει και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο καθώς είχε την απόλυτη υπεροχή χωρίς να απειληθεί καθόλου από τους Κρητικούς. Σε δύο περιπτώσεις οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με τον Γκατσίνοβιτς, με τον Σωτηρίου να αποκρούει το κοντινό πλασέ του Σέρβου μεσοεπιθετικού από πλάγια θέση στο 40,’ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά το κόρνερ, το δυνατό σουτ του Γκατσίνοβιτς πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πόνσε έχει ξεμπλοκάρει καλά σφραγίζοντας ξανά τη νίκη της ΑΕΚ
Ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου μέρους με καλή κυκλοφορία. Η ΑΕΚ είχε στο 52′ ένα μακρινό σουτ του Κάλενς που μπλόκαρε ο Σωτηρίου, με τους Κρητικούς να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 54′ για την ισοφάριση, όταν ο Θοράρινσον γύρισε στην περιοχή, ο Φελίπε έβαλε την προβολή από κοντά και ο Στάνκοβιτς με μεγάλη απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι κιτρινόμαυροι δεν… πάταγαν καλά, αλλά είχαν μια καλή στιγμή για δεύτερο γκολ στο 61′ με σουτ του Γκατσίνοβιτς που έβγαλε με τα ακροδάχτυλα ο Σωτηρίου.

Στο 67′ όμως η ΑΕΚ έφτασε στο δεύτερο γκολ και πάλι με τον «καυτό» Πόνσε. Ο Στάνκοβιτς με γέμισμα έφερε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ με τον Πόνσε να διαβάζει τη φάση. Ο Σωτηρίου απέκρουσε το πλασέ του Αργεντινού, αλλά στο ριμπάουντ ο Πόνσε σε κενή εστία πλάσαρε στα δίχτυα για το 2-0. Ο Αλμέιδα προχώρησε σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές φρεσκάροντας τη μεσοεπιθετική του γραμμή με την Ένωση να παίρνει το τρίποντο.

Πάντως ο ΟΦΗ έψαξε να ξαναμπεί στο ματς, έχοντας δύο καλές στιγμές με πλασέ του Ντίκο στο 86′ που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς και δυνατό σουτ του Γκαγέγος που πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις ο Παπαπέτρου έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ελίασον, αλλά σωστά το πήρε πίσω μετά τον έλεγχο του VAR και στο 96′ μετά από λάθος του Λαμπρόπουλου, ο Φαν Βέερτ σε κενή ουσιαστικά εστία έγραψε το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ραντόνια, Γιόνσον, Πινέδα (74′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (74′ Φερνάντες), Άμραμπατ (74′ Ελίασον), Τσούμπερ (74′ Αραούχο), Πόνσε (85′ Φαν Βέερτ)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Γκαγέγος, Γκλάζερ (77′ Μεγιάδο), Μπάκιτς (77′ Αποστολάκης), Αμπάντα (46′ Ριέρα), Μπακού (65′ Ντίκο), Φελίπε (73′ Θεοδοσουλάκης)