Ποδόσφαιρο

Σαουδική Αραβία: Αποκλείστηκε απ το King’s Cup η ομάδα του Ρονάλντο, Αλ Νασρ

Δύο μήνες μετά απο το κρεσέντο του στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας απέναντι στην Αλ Γουέχντα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είδε την ίδια ομάδα να επικρατεί με 1-0 της Αλ Νασρ και να την αφήνει εκτός του τελικού του Kings Cup.

Τον περασμένο Φεβρουάριο ο Κριστιάνο Ρονάλντο πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που μετακόμισε στην Σαουδική Αραβία, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ μέσα σε 61 λεπτά

στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Saudi Professional League και οδηγώντας την Αλ Νασρ σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Αλ Γουέχντα.

Ωστόσο, δύο μήνες μετά ήρθε η ώρα της γλυκιάς εκδίκησης της Αλ Γουέχντα, με τις δύο ομάδες να συναντώνται το βράδυ της Δευτέρας (24/4) στο πλαίσιο των ημιτελικών

του Kings Cup και την Αλ Νασρ να γνωρίζει τον αποκλεισμό από τον μεγάλο τελικό παρά τις αρκετές ευκαιρίες που έφτιαξε στο παιχνίδι.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν πρωταγωνιστής στο ματς έχοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες, όμως δύο φορές ο αντίπαλος κίπερ Μουνίρ και μία το οριζόντιο δοκάρι δεν του επέτρεψαν να πανηγυρίσει,

με την Αλ Γουέχντα από την πλευρά της να είναι άκρως κυνική και να πανηγυρίζει τη νίκη με εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Μπογκέλ στο 23ο λεπτό.

Σημειώνεται πως στον έτερο ημιτελικό του Kings Cup που είχε διεξαχθεί μία ημέρα νωρίτερα, η Αλ Χιλάλ επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Αλ Ιτιχάντ,

για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό που θα βρει μπροστά της την Αλ Γουέχντα με φόντο το τρόπαιο.