Μπάσκετ

Ρεάλ-Βαλένθια 96-86: Άλλη μια παράταση, αλλά είναι… Βασίλισσα!

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση η Ρεάλ επικράτησε της Βαλένθια με 96-86 στην παράταση, γλιτώνοντας το κάζο από τις μαχητικές «νυχτερίδες».

H Βαλένθια φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-24.

Στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ ισορρόπησε και επί μέρους 19-16 μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (35-40), με τους Μαδριλένουν να συνεχίζουν την αντεπίθεση και στη τρίτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι με επί μέρους 23-15 στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (58-55), όμως η Βαλένθια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Το έστειλε στην παράταση ο Χάρπερ

Οι «νυχτερίδες» πάλεψαν με νύχια και με δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο μετατρέποντας σε θρίλερ το φινάλε του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό κρεσέντο της Ρεάλ.

O Φακούντο Καμπάτσο με τρίποντη «βόμβα» στα 47” έδωσε στην Ρεάλ προβάδισμα τριών πόντων (80-77), με τους Τζόουνς-Χεζόνια να ευστοχούν από την γραμμή των βολών, όμως το φινάλε έκρυβε έντονες συγκινήσεις.

Ο Τζάρεντ Χάρπερ στην τελευταία επίθεση του αγώνα νίκησε το χρονόμετρο και με απίστευτο τρίποντο, έστειλε το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας για την Βαλένθια σε 82-82!

To «καθάρισε» στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ

Η ποιότητα των παικτών της Ρεάλ μίλησε στο φινάλε, αφού στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τους Μαδριλένουν να τρέχουν επί μέρους 14-4 φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 58-55, 82-82, 96-86 (παρ.)