Thessalia Voice
Sports

Πρόκριση στον τρίτο γύρο της Ρώμης για την Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη είχε μάλλον ένα εύκολο μεσημέρι Παρασκευής, για να πάρει τη νίκη με 6-1, 6-3, απέναντι στην Μπάρμπορα Στρικόβα και να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του τουρνουά Μάστερς της Ρώμης.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας στο Pieatrangeli, η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καταιγιστική στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 4-0, με την Τσέχα πρώην Νο 16 στον κόσμο και πλέον 1103, να μειώνει σε 4-1 και τη Σάκκαρη να κλείνει το σετ σε 33 λεπτά με 6-1.

Η 37χρονη τενίστρια που έλειψε 26 μήνες από την αγωνιστική δράση λόγω μητρότητας και επέστρεψε την περασμένη εβδομάδα στη Μαδρίτη μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ κρατώντας το σερβίς της.

Στο δεύτερο γκέιμ παρότι προηγήθηκε με 40-0, έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, με την Σάκκαρη να πετυχαίνει άσο στον κρίσιμο πόντο, να ισοφαρίζει σε 40-40 και να κλείνει έστω και πιο δύσκολα το γκέιμ, φέρνοντας το σετ στα ίσα 1-1.

Η συνέχεια βρήκε τη Μαρία Σάκκαρη να ξαναβρίσκει την συγκέντρωση της και να κάνει ένα σερί πέντε γκέιμ, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1, με την Στρικόβα να μειώνει σε 5-2.

Η Στρίτσοβα δεν το έβαλε κάτω και με μπρέικ μείωσε σε 5-3. Με μπρέικ στο μπρέικ η Σάκκαρη έκλεισε το σετ με 6-3.

Θυμίζουμε ότι η Στρικόβα έχει κατακτήσει δύο τίτλους στο απλό, έχοντας διαγράψει τεράστια καριέρα στα διπλά, φτάνοντας στην κορυφή του κόσμου με 31 τίτλους, με παρτενέρ στις πιο λαμπρές στιγμές της την Χσιεχ.

ενεργητικό της έμπειρη τενίστρια έχει 1.748 ματς και περισσότερα από 12 εκατομμύρια σε χρηματικά έπαθλα.

Η νικήτρια της αναμέτρησης θα περάσει στον 3ο γύρο, όπου και θα διασταυρωθεί με τη νικήτρια της αναμέτρησης Μπιάνκα Ανττρέσκου και Μαρκέτα Βοντρουσόβα.