Ποδόσφαιρο

Προκριματικά Euro 2024 Ολλανδία-Ελλάδα 3-0: Εφιαλτικό βράδυ για την Ελλάδα – “Πνίγηκε” στο Αϊντχόφεν

Στο 17′ ο Ντε Ρουν άνοιξε το σκορ για την Ολλανδία – Στο 31′ το 2-0 ο Χάκπο και στο 39′ το 3ο γκολ από τον Βέγκχορστ.

Σε… μαρτύριο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο για την Εθνική μας. Το συγκρότημα του Πογέτ προσπάθησε να πιέσει ψηλά τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο όταν πάτησε… γκάζι η ομάδα του Κούμαν η «γαλανόλευκη» την έχασε κυριολεκτικά από το οπτικό της πεδίο.

Οι Ολλανδοί με 10-3 τελικές ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος απέναντι σε μία Ελλάδα, που δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να παγώσει τον ρυθμό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Ολλανδών ο Ντάμφρις, ο οποίος έχει φτιάξει και τα τρία γκολ της ομάδας του, ενώ είχε και δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία έχει ρίξει στροφές, ενώ από τη μεριά της η Εθνική μας ψάχνει το γκολ της τιμής.

Ολλανδία-Ελλάδα 3-0

Γκολ: 17′ Ντε Ρόουν (Ολλανδία), 31′ Χάκπο (Ολλανδία), 39′ Βέγκχορστ, 90΄Φαν Ντάικ (Ολλανδία)

Κίτρινες: Σιώπης (Ελλάδα), Ακέ (Ολλανδία), Τσιμίκας (Ελλάδα), Κουρμπέλης (Ελλάδα), Μάνταλος (Ελλάδα)

Δοκάρια: 36′ Ντάμφρις (Ολλανδία)

Ολλανδία: Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (46′ Ντε Φράι), Ντάμφρις, Ντε Ρόουν (65′ Ράιντερς), Ντε Γιονγκ (77′ Φέρμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (65′ Λανγκ)

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα (70′ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (69′ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (69′ Φούντας), Παυλίδης (73΄Γιακουμάκης)