Ποδόσφαιρο

Προκριματικά Champions League, Ντνίπρο – Παναθηναϊκός 1-3: Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης

Γερά θεμέλια για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League και την εξασφάλιση της παρουσίας του σε ευρωπαϊκό όμιλο την εφετινή σεζόν, έβαλε την Τρίτη ο Παναθηναϊκός στο Κόζιτσε της Σλοβακίας.

Πιο συγκεκριμένα οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 της Ντνίπρο, κι έτσι μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στη Λεωφόρο (01/08) με τους Ουκρανούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιοβάνοβιτς στο αποψινό ματς ήταν ο Χουάνκαρ, ο οποίος δημιούργησε τα τέρματα των Σπόραρ (10’) και Τζούριτσιτς (74’), ενώ κέρδισε και το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ιωαννίδης (84’).

Το μοναδικό γκολ των τυπικά γηπεδούχων, Ουκρανών το σημείωσε στο 90’ ο Καπλιένκο. Με θλάση στον δικέφαλο αποχώρησε από το ματς στο 23ο λεπτό ο Σενκεφελντ, ο οποίος εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν προλαβαίνει τη ρεβάνς στη Λεωφόρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του απέναντι στην Ντνίπρο με σύστημα 4-2-3-1.

Συγκεκριμένα, ο 61χρονος τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε τον Βιλένα για την… ανοιχτή θέση του παίκτη δίπλα στον Ρούμπεν, αλλά και τον Κώτσιρα αντί του Βαγιαννίδη, στο έτερο «δίλλημα» που υπήρχε.

Πιο συγκεκριμένα ο Μπρινιόλι ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ να αποτελούν την τετράδα στην άμυνα.

Οι Ρούμπεν και Βιλένα πήραν θέση στον άξονα, ο Παλάσιος ήταν στην δεξιά πλευρά και ο Μπερνάρ στην αριστερή. Ο Τζούριτσιτς είχε αναλάβει τον ρόλο οργανωτή, όντας πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Σπόραρ.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στο ματς, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο γκολ.

Το γρήγορο γκολ της ελληνικής ομάδας ξεκίνησε από τα πόδια του Χουάνκαρ. O Iσπανός με μία τρομερή ποδιά στον Μιροσινιτσένκο,

άδειασε τον αντίπαλό του και με παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά βρήκε τον Σπόραρ, ο οποίος εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κιναρέικιν.

Στο 23ο λεπτό οι «πράσινοι» «έχασαν» τον Σένκεφελντ, ο οποίος τραυματίστηκε στον δεξιό οπίσθιο μηριαίο και αντικαταστάθηκε από τον νεοαποκτηθέντα, Γεντβάι.

Στο 74ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς διπλασίασε τα τέρματά της σε μία αντεπίθεσή της.

Ο Χουάνκαρ με απίθανη κούρσα τροφοδότησε τον Τζούριτσιτς, ο οποίος με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0 για το «τριφύλλι».

Στο 81ο λεπτό ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο αποψινό ματς, ο Χουάνκαρ, μετά τις δύο ασίστ που είχε κέρδισε και πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ιωαννίδης, κάνοντας το 3-0 για τους «πράσινους», ενώ στο 90′ ο Καπλιένκο μείωσε σε 3-1 για τους Ουκρανούς.

Ντίπρο-Παναθηναϊκός 1-3

Γκολ: 10′ Σπόραρ (Παναθηναϊκός), 74′ Τζούριτσιτς (Παναθηναϊκός), 84′ πεν. Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός), 90′ Καπλιένκο (Ντνίπρο)

Ντνίπρο (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Κιναρέικιν, Μιροσνιτσένκο, Σβάτοκ (61’ Κοχούτ), Σαράπι, Κράβετς (74’ Καπλιένκο), Μπαμπένκο (84’ Τάντσιουκ), Μπλάνκο (83’ Χόριν), Χουτσούλιακ, Ρουμπσίνσκι, Τρετιακόφ (61’ Άνταμιουκ), Ντόβμπικ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (23′ λ.τ Γεντβάι), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούριτσιτς (78′ Ιωαννίδης), Παλάσιος, Μπερνάρ, Σπόραρ (78′ Μαντσίνι)