Ποδόσφαιρο

Παναθηναϊκός: Τέταρτη φιλική νίκη για το «Τριφύλλι», 1-0 την ΤΣΚΑ Σόφιας 1948

Την τέταρτη νίκη του στα φιλικά επί αυστριακού εδάφους, σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της βουλγαρικής ΤΣΚΑ Σόφιας 1948 με 1-0 στο γήπεδο του Ρόρμπαχ.

Σφικτή και στιβαρή εικόνα απ’ τους «πράσινους» σ’ όλο το 90λεπτο, παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, αν και στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλαν μία φυσιολογική κόπωση, δεδομένου ότι πριν από 24 ώρες είχαν πάλι αγώνα.

Ο νεαρός Καλοσκάμης σημείωσε το μοναδικό τέρμα για τους «πράσινους» που μπαίνουν πλέον στο τελικό σκέλος του βασικού σταδίου της προετοιμασίας τους στην Αυστρία.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε απέναντί του μία πολύ σκληρή ομάδα, η οποία ξεκινάει το πρωτάθλημά της στις 14 Ιουλίου (παίζει στην πρεμιέρα της με τη Λέφσκι Σόφιας) και την περασμένη σεζόν τερμάτισε στην 3η θέση. Με ένα «πειραματικό» σχήμα, προκειμένου να πάρουν χρόνο όλοι οι παίκτες του, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα του αγώνα να κρατήσει την μπάλα.

Απ’ το 14ο λεπτό το «τριφύλλι» έχασε με ελαφρύ μυϊκό τραυματισμό τον Μπαρτ Σένκεφελντ, ο οποίος αισθάνθηκε μία ενόχληση ψηλά στο πόδι κι αντικαταστάθηκε αμέσως για προληπτικούς λόγους.

Στο 23’ ο Μπερνάρ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία για τους «πράσινους» με ένα «σκαστό» σουτ μετά από κόντρες που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 35’ το πολύ καλό μακρινό φάουλ του Ολιβέιρα Ντος Σάντος, βρήκε σε ετοιμότητα τον Λοντίγκιν.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 39’ με ένα πολύ ωραίο σε συνεργασία κι εκτέλεση γκολ απ’ τον Δημήτρη Καλοσκάμη. Οι Μπερνάρ και Μαντσίνι συνδυάστηκαν πολύ ωραία από τα δεξιά, με τον Βραζιλιάνο να ξαναπαίρνει την μπάλα, να αποφεύγει τον αντίπαλό του με «ποδιά» και να βγάζει μία «ξυραφένια» σέντρα από τα δεξιά προς τον Καλοσκάμη που έκανε από κοντά με κεφαλιά-ψαράκι το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο τον Τζούριτσιτς σε ρόλο επιτελικού μέσου, με τον Μπερνάρ να «μετακινείται» αριστερά μέχρι την αντικατάσταση του Βραζιλιάνου στο 60ό λεπτό, θέλοντας να δοκιμάσει την κοινή συνύπαρξη των δύο δημιουργικών μέσων του στην ενδεκάδα.

Στο 72’ οι Βούλγαροι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Πίσκεβιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 73’ ο Κίριλοφ έκανε μία ωραία ενέργεια η οποία κόντραρε και πέρασε για λίγο έξω από τα δοκάρια του Ξενόπουλου.

Κίτρινες: Κώτσιρας

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (65’ Ξενόπουλος), Βαγιαννίδης (61’ Κώτσιρας) Σένκεφελντ (19’ λ.τρ. Σιδεράς, 80’ Μάγκνουσον), Φικάι (72’ Κάτρης), Χουάνκαρ (72’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν (72’ Τσόκαϊ), Κλεϊνχέισλερ (80’ Φρόκου), Μαντσίνι (61΄Αϊτόρ), Μπερνάρ (61’ Καμπετσής), Καλοσκάμης (46’ Τζούριτσιτς), Σπόραρ (72’ Μπιλάλ).

ΤΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ 1948 (Ατάνας Ριμπάρσκι): Ναούμοφ (46’ Γκάνεφ), Γκουρίστα (70’ Ενγκουιντά), Πετρόφ (70’ Βιγιάτσκι), Χέλιτον Ντος Σάντος (70’ Τσόνκοφ), Ραπνουίλ (70’ Τόνεφ), Τσότσεφ (65’ Πίσκεβιτς), Τσένοφ, Καραγκαρέν (65’ Ουμαρμπάεφ), Βούτοφ (70’ Στόιτσκοφ), Ολιβέιρα Ντος Σάντος (70’ ΡΚίριλοφ), Γιόσκοφ (70’ Ρούσεφ).