Μπάσκετ

Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου 96-73: Επιβλητική εμφάνιση από τους πράσινους

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο και με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα αλλά και με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση κατάφερε να πάρει μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Κολοσσού με 96-73.

Κορυφαίοι παίκτες για τον Παναθηναϊκό οι Κώστας Σλούκας και Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο αρχηγός των “πράσινων” είχε 11 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο έτερος διεθνής τελείωσε τον αγώνα σκοράροντας και αυτός άλλους 11 πόντους. Διψήφιοι και οι Μήτογλου, Γκιργκόνις και Ναν που είχαν 13, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ο Πόλεϊ είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Σίτου τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Αταμάν ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γκραντ, Ναν, Καλαϊτζάκη, Χουάντσο και Μπαλτσερόφκσι με ξεκάθαρη διάθεση να δώσει ανάσες και… ευκαιρίες. Και ο Πολωνός σέντερ έπιασε την ευκαιρία που του δόθηκε.

Οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης προηγήθηκαν με 6-3 με τον σέντερ της ομάδας του Παναθηναϊκού AKTOR να έχει 2 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ και να είναι κυρίαρχος.

Ο Σίτου όμως εξέθεσε εις διπλούν την άμυνα του «τριφυλλιού» και με δύο γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό με 8-9.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και με σερί 7-0 πήραν προβάδισμα 6 πόντων, 15-9, πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα όμως εκμεταλλευόταν με τον καλύτερο τρόπο τα αμυντικά προβλήματα του «τριφυλλιού» και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 παρέμενε κοντά στο σκορ.

Οι Ροδίτες «έκλεισαν» την περίοδο με 6/9 τρίποντα, με τον Πόλεϊ να έχει 3 στα 3 και να κάνει το 21-20, δύο λεπτά πριν το τέλος. Γκάουντλοκ και Περάντες… αντέγραφαν τον Πόλεϊ και το δεκάλεπτο «έκλεισε» με το σκορ στο 26-26.

Ο Κολοσσός συνέχιζε να είναι ανταγωνιστικός και να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό με τους Λεσόρ και Μήτογλου να έχουν περάσει στο παρκέ και να προσπαθούν να αλλάξουν τα δεδομένα.

Το αντιαθλητικό του Καμαριανού στον Γκριγκόνις έδωσε 4 πόντους στους «πράσινους», με τρίποντο του Σλούκα και το σκορ έγινε 36-29, στο 13΄. Σίτου και Πόλεϊ κρατούσαν όρθιο τον Κολοσσό με Παπαπέτρου και Λεσόρ να κάνουν το 41-33 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους, 45-34, με καλάθι του Μαντζούκα αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε άμεσα. Τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να «τρέξει» σερί 0-8 και να μειώσει σε 45-42, 90 δεύτερα πριν το τέλος.

Απάντηση του «τριφυλλιού» με σερί 6-0 και με τρίποντο του Μήτογλου οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 51-42.

Ξεκάθαρα διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να έχει «καθαρίσει» το ματς από νωρίς και τον Αταμάν να κάνει διαχείριση εν όψει της πολύ δύσκολης συνέχειας στην Ευρωλίγκα.

Ο Γκριγκόνις είχε «ζεσταθεί» για τα.. καλά, ο Χουάντσο θύμισε κάτι από την πορεία του στο ΝΒΑ και ο Αταμάν, λίγο πριν τη συμπλήρωση 34 λεπτών αγώνα πέρασε στο παρκέ τον Δημήτρη Μωραίτη με το σκορ στο 87-65.

Ο Παπαπέτρου ήταν ο… πρωταγωνιστής των τελευταίων λεπτών για τον Παναθηναϊκό με τον Έλληνα παίκτη να παίρνει χρόνο, να πατάει καλά στα πόδια του, να ανακτά ψυχολογία και να…υπογράφει την νίκη του «τριφυλλιού» με 96-73.

Τα Δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73