Ποδόσφαιρο

Παναθηναϊκός από τα παλιά, «πάτησε» με 2-0 την Βιγαρεάλ – Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ πήρε «διπλό» με 2-3 στο Ελσίνκι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το «ταξίδι» των ελληνικών ομάδων στους ευρωπαϊκούς ομίλους με τον Παναθηναϊκό να «πατά» με 2-0 την σπουδαία Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ και τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μεγάλο «διπλό» με 2-3 στη Φινλανδία, κόντρα στην Ελσίνκι.

Ο Ιωαννίδης στο 39’ με υπέροχο «σκαφτό» και ο Σπόραρ στο 78’ με τρομερή εκτέλεση «σφράγισαν» την πρώτη νίκη των «πράσινων» σε ομίλους του Europa League μετά από 11 χρόνια και 13 σερί αγώνες χωρίς τρίποντο (είχε 3 ισοπαλίες και 10 ήττες).

Από την πλευρά του ο «δικέφαλος του Βορρά» έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά με τρία γκολ στην επανάληψη διασφάλισε ότι θα φύγει με τους 3 βαθμούς από τη Φινλανδία και το 2-3 στις καθυστερήσεις, που διαμορφώθηκε με πέναλτι των γηπεδούχων δεν μπορούσε να τον επηρεάσει.