Sports

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2: Έβαλε “φωτιά” στην κορυφή

Σημαντική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ πήρε ο Ολυμπιακός με σκορ 3-2 σετ, βάζοντας… φωτιά στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με ήπιο ρυθμό στην αρχή. Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ΠΑΟΚ με αποτελεσματικές επιθέσεις παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τις γηπεδούχες να παίρνουν πρώτες… αέρα δύο πόντων (9-7).

Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι διεύρυνε το προβάδισμά της, φτάνοντας έως το +5 (15-10). Ωστόσο, μετά από ένα time out, o ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα (17-17). Η ανατροπή δεν ήρθε για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, με τις γηπεδούχες να πραγματοποιούν το δικό τους σερί για να τελειώσουν το σετ με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να βγάζει αντίδραση μετά την έλλειψη του πρώτου σετ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-13), ωστόσο είδε τις παίκτριες του Ολυμπιακού να πραγματοποιούν εκπληκτικό επιθετικό ντεμαράζ και με σερί 10-0 να κάνουν το 19-13.

Οι φιλοξενούμενες, από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά, παρά μόνο να μειώσουν στους τέσσερις πόντους (22-18), χάνοντας με τελικά με 25-19 το σετ.

Μετά την ανατροπή του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ και το 2-0, ο ΠΑΟΚ ήταν αναγκασμένος να βγάλει αντίδραση για να παραμείνει στο ματς. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν σε θέση οδηγού (8-11), ωστόσο είδαν ξανά τις παίκτριες των «ερυθρόλευκων» ν’ ανατρέπουν το σκορ (18-16).

Βέβαια, ο ΠΑΟΚ κυνήγησε ξανά στο σκορ και ανέτρεψε το σκορ (18-20), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 23-23. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει με σκορ 28-30, μειώνοντας στα σετ (2-1).

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με το πόδι στο γκάζι, μην αφήνοντας καμία ελπίδα στον Ολυμπιακό για ενδεχόμενο κλείσιμο του ματς.

Οι φιλοξενούμενες ήταν καταιγιστικές και χωρίς να δυσκολευτούν έστειλαν το ματς στο tie – break, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στα σετ με σκορ 11-25.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11