Μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και συνέτριψε τον Κολοσσό Ρόδου 47-89

Ο Παναθηναϊκός όντας εντυπωσιακός στην τρίτη περίοδο (13-32), συνέτριψε τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 47-89 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της φετινής Basket League.

Κορυφαίοι για το τριφύλλι ήταν οι Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους (5/8 τριπ.), ενώ θετικοί ήταν οι Ντέρικ Ουίλιαμς (11π.) και Γιώργος Καλαϊτζάκης (11π.).

Για τους νησιώτες ξεχώρισε μόνο ο Κένταλ Σμιθ με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μποχωρίδη, Π. Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε του Κολοσσού ήταν οι Κένταλ, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Χρυσικόπουλος και Μορέιρα.

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν τρία λεπτά για βρουν το δρόμο προς το καλάθι του Κολοσσού και με τρίποντο του Μποχωρίδη να διαμορφώσουν το 4-3 στο 3′. Στο μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είχε περάσει μπροστά στο σκορ (7-8), ωστόσο η αστοχία και τα λάθη ήταν βασικά χαρακτηριστικά των παικτών του Σερέλη. Έτσι ο Κολοσσός αν και αποδεκατισμένος μπόρεσε να βρει σκορ κυρίως πίσω από τα 6,75 και να προσπεράσει με 17-10 στο 8′. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με +8 (21-13), έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κένταλ Σμιθ, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 4 λάθη και 2 ασίστ.

Η κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στην επίθεση συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όμως οι «πράσινοι» κράτησαν χωρίς πόντο τον Κολοσσό για περισσότερο από τρία λεπτά με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 21-19. Στο 16′ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 23-23, όμως και πάλι ο Κολοσσός με ένα μικρό σερί μπόρεσε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ (27-23 στο 17′). Για πρώτο φορά στο ματς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 27-28 έπειτα από βολές του Γκριγκόνις και εν τέλει οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με….

To τριφύλλι ήταν ισοπεδωτικό στην τρίτη περίοδο, καθώς έπαιξε συγκεντρωμένα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν εντυπωσιακός, σκοράροντας συνεχόμενα τρίποντα. Στην εξίσωση της αναμέτρησης μπήκε και ο νωθρός Ουίλιαμς, ενώ και ο Γκουντάιτις δεν άφηνε τίποτα να πέσει κάτω. Οι Ροδίτες δεν είχαν ανάσες ώστε να φανούν έστω ανταγωνιστικοί και μοιραία η διαφορά εκτοξεύθηκε στους είκοσι πόντους (31-51). Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 32-13, κάτι που δείχνει πως ο Παναθηναϊκός, όταν σοβαρεύτηκε έδειξε τη διαφορά ποιότητας με τον Κολοσσό.

Η τελική ευθεία της αναμέτρησης είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με το «τριφύλλι» να έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, με τον Σερέλη να κάνει ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που το έχουν ανάγκη.

Ο ορεξάτος Αγραβάνης δεν έριξε το ρυθμό του και με τρίποντο έγραψε το 45-79, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

O Παναθηναϊκός έφτασε στην άνετη επικράτηση με 89-47 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου περιμένει τον νικητή του Περιστέρι-ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89