Ποδόσφαιρο

Νίκη για τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις, 3-2 τον Άρη

Με γκολ του Νέιρα στο τέλος του αγώνα ο ΟΦΗ επικράτησε 3-2 του Άρη.

Ο Άρης έβγαλε χαρακτήρα στο Ηράκλειο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά ψυχή, έφερε τούμπα το ματς κι αν ήταν πιο τυχερός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου… πάτησε τον ΟΦΗ θα έπαιρνε το ματς. Ωστόσο έχασε με 3-2 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έδειχναν να… ψάχνονται προσπαθώντας η μία να επιβάλλει τον ρυθμό της στην άλλη. Αρχικά ο Άρης, κρατώντας την μπάλα με πολλές πάσες στη μεσοαμυντική γραμμή και στη συνέχεια ο ΟΦΗ, ο οποίος έδειξε πρόθεση να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Ντίκο. Και κάπως έτσι, σχετικά γρήγορα ήρθε το πρώτο γκολ για τους κρητικούς.

Στο 17’ από βαθιά μπαλιά του Μανδά, ο Ντίκο μονομάχησε με τον Οντουμπάζιο που έπεσε κάτω και ζήτησε φάουλ, πήρε την μπάλα, «χόρεψε» τον Φαμπιάνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-0.

Στην κόντρα, ο Άρης έφθασε κοντά στην ισοφάριση σε μία φάση που σήκωσε μεγάλη συζήτηση. Ο Κάρλσον έκανε τη σέντρα, ο Πάλμα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και ο Μανδάς το… έβγαλε, χωρίς να είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον από τα ριπλέι της τηλεόρασης, αν η μπάλα πέρασε την γραμμή. Ο Διαμαντόπουλος από το VAR πάντως είπε… παίζετε.

Στη συνέχεια επήλθε ισορροπία, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, αλλά το ματς να έχει ρυθμό και να είναι τουλάχιστον… ευχάριστο για τους θεατές.

Ο ΟΦΗ σε σημείο που πίεζε ο Άρης βρήκε και δεύτερο γκολ στο 38’. Από γέμισμα από τα δεξιά, ο Μπάκιτς με το κεφάλι τροφοδότησε τον Θοράρινσον, εκείνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Φαμπιάνο και κατέληξε στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-0.

Στο… καπάκι ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με σουτ του Μορόν από το ύψος του πέναλτι, αλλά έβαλε σωστά το σώμα του ο Λαμπρόπουλος και απομάκρυνε.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 40’. Από εξαιρετικό συνδυασμό των Κάρλσον και Μοντόγια από τα δεξιά, ο τελευταίος έκανε γύρισμα και ο Μορόν μόνος του στο ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Κυρίαρχος μέχρι το 75’ ο Άρης, τη νίκη ο ΟΦΗ

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας μεγαλύτερη ισορροπία στη μεσαία γραμμή με την είσοδο του Ντουκουρέ αντί του Ζουλ και μάλιστα στο πρώτο τέταρτο είχε τρεις καλές στιγμές για να ισοφαρίσει μία στο 50’ με τον Μοντόγια, μία με τον Φεράρι τρία λεπτά αργότερα κι ένα απευθείας φάουλ του Πάλμα στο 58’ το οποίο… έβγαλε ο Μανδάς. Και τελικά έφθασε στο 2-2 δέκα λεπτά αργότερα, όταν μετά από φάουλ του Πάλμα, ο Φαμπιάνο βγήκε στην πλάτη της άμυνας κι έκανε την προβολή, σε μία φάση που ελέγχθηκε αρκετή ώρα στο VAR.

Ο Άρης ήταν καλύτερος μέχρι και το 73’ όταν απείλησε ο ΟΦΗ με τον Μπάκιτς. Από το σημείο εκείνο και μετά επήλθε ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους πάντως να πλησιάζουν στην ολική ανατροπή στο 86’ όταν ο Πάλμα είδε τον Μανδά εκτός θέσης, εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακριά με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι!

Το χρυσό γκολ της νίκης για τους κρητικούς ήρθε στο 91’. Μοσκέρα και Αμπαντά συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά προς τη μικρή περιοχή, όπου ο Νέιρα με πλασέ έκανε το 3-2. Το ματς ολοκληρώθηκε με δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα με τον Λουίς Φελίπε (95’) και τον Μορόν (97’).

ΟΦΗ – Άρης 3-2 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 17′ Ντίκο (ΟΦΗ), 38′ Θοράρινσον (ΟΦΗ), 40′ Μορόν (Άρης), 68′ Φαμπιάνο (Άρης), 90’+1 Νέιρα (ΟΦΗ)

Κίτρινες κάρτες: Καρώ, Γκαγέγκος, Λάρσον, Πασαλίδης – Φεράρι, Φαμπιάνο, Νταρίντα

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Μπάκιτς (83′ Νέιρα), Καρώ (76′ Πασαλίδης), Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Τοράλ (61′ Μοσκέρα), Γκαγέγκος, Θοράρινσον (83′ Αμπάντα), Ντίκο (76′ Φελίπε), Μεγιάδο.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Ρουπ, Ζουλ (46′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Κάρλσον (80′ Τζούρασεκ), Πάλμα (80′ Σαμόρα), Μορόν.