Μπάσκετ

Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 89-81: Έκανε το 2-0 και πάει Κάουνας να τσεκάρει εισιτήριο για Final-4!

Η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις (89-81), έκανε το 2-0 και πάει να «καθαρίσει» τη σειρά στη Λιθουανία.

Η Ζαλγκίρις δυσκόλεψε αρκετά τους Καταλανούς, με τους Λιθουανούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-21,

όμως στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, κλείνοντας το ημίχρονο με το ελάχιστο προβάδισμα (45-44).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να έχει σταθερά το προβάδισμα (68-66), με την Ζαλγκίρις να μην παρατάει το ματς, δυσκολεύοντας αρκετά τους Καταλανούς.

Στη τέταρτη περίοδο, οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ζαλγκίρις για να κάνουν το 2-0 στη σειρά και πλέον θα ταξιδέψουν στο Κάουνας με στόχο το 3-0 και την πρόκριση στο Final Four.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Γιάν Βέσελι (26π, 6ρ, 2ασ) και ο Νίκολα Μίροτιτς (22π, 4ρ), ενώ για την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Ίγκι Μπραζντέιγκις που είχε 20 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81