Μπάσκετ

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 86-85: Σε ματς θρίλερ η Μπάρτσα 2-0 δια χειρός Λαπροβίτολα!

Τι ματσάρα ήταν αυτή!

Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, η νίκη κατέληξε τελικά στην Μπαρτσελόνα (86-85 τη Ρεάλ) χάρη στις βολές του Νίκολα Λαπροβίτολα,

κάνοντας το 2-0 στους ισπανικούς τελικούς και θέλει ακόμα μία νίκη για τον τίτλο.

Τα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα της Ρεάλ, με το πρώτο να διεξάγεται την Τρίτη (20/6).

Οδηγοί οι Μίροτιτς-Βέσελι για την Μπαρτσελόνα

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να κρατάει το προβάδισμα μετά το πρώτο τρίλεπτο, χάρη στα δύο κολλητά τρίποντα του Λαπροβίτολα (10-6).

Ο Πουαριέ όμως ήταν αυτός που έδινε λύσεις στη Ρεάλ και με 6 δικούς του πόντους έμεινε κοντά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (20-19).

Ο Γάλλος σέντερ με τη συνδρομή του πολύτιμου Χεζόνια (8 σερί πόντοι) έφεραν τη Ρεάλ μπροστά με 27-32 και τους γηπεδούχους να απαντάνε με τους Μίροτιτς-Βέσελι για το 40-38.

Ο Τσέχος ψηλός συνέχισε να σκοράρει (15π.) κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο +4 για την Μπαρτσελόνα (45-41).

Ανατροπή με Ταβάρες και Γιουλ η Ρεάλ

Με τον Μίροτιτς να συνεχίζει το… δικό του ρεσιτάλ και με το τρίποντο του Γιοκουμπάιτις η διαφορά άνοιξε στο +9 (57-48), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε.

Ο Ταβάρες συνδέθηκε με το καλάθι, ο Κοζέρ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο μειώνοντας σε 59-58 και ο Κάλινιτς έγραψε το 68-65 στο 30′,προμηνύοντας πως το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Εφτά διαδοχικοί και αναπάντητοι πόντοι του Γιουλ έδωσαν στη Ρεάλ το προβάδισμα (72-75) στο 35′, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να υποπίπτουν σε λάθη και να χάνουν τα μακρινά σουτ.

Γιαμπουσέλε και Ταβάρες αύξησαν κι άλλο την απόσταση (74-80 στο 38′), όμως η Μπάρτσα αντέδρασε  και με τους Μίροτιτς-Λαπροβίτολα έφερε το ματς στον πόντο (79-80).

Οι βολές έκριναν τον νικητή

Νέα τρίποντα από Γιουλ και Σανλί κράτησαν την ίδια διαφορά, o Ταβάρες έχασε το ζευγάρι βολών του μετά το δικό του επιθετικό ριμπάουντ

και στα 30” πριν το φινάλε ο Μίροτιτς με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 84-83.

Με τον ίδιο τρόπο ο Γιουλ έκανε το 84-85 και στα 6” ο Λαπροβίτολα, και αυτός με απόλυτη ψυχραιμία από τις βολές, έγραψε το 86-85.

Η τελευταία επίθεση πήγε στον Γιουλ, όμως το δύσκολο ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85