Ποδόσφαιρο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπόρνμουθ 0-3: Ο Σολάνκε και η παρέα του βύθισε τους “Διαβόλους”

Λίγες μέρες μετά τη νίκη της επί της Τσέλσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ηττήθηκε στο Ολντ Τράφορντ, με το βαρύ 3-0 από την Μπόρνμουθ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να δώσει σερί στις νίκες της, καθώς ηττήθηκε από την Μπόρνμουθ 3-0 στο Ολντ Τράφορντ για τη 16η αγωνιστική της Premier League.

Ο δήμιος της ομάδας του Έρικ Τεν Χαχ ήταν ο Ντόμινικ Σολάνκε, με τον πρώην φορ της Λίβερπουλ να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό, μετά από γύρισμα του Κουκ από τα δεξιά και τελείωμά του μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε και δοκάρι στο 40ο λεπτό, ενώ στο 24ο λεπτό ο Ταβερνιέρ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι κόκκινοι διάβολοι πάλεψαν για να ισοφαρίσουν και είχαν κάποιες τελικές για να σκοράρουν, έχοντας ως πιο δραστήριο τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο δίχως όμως αποτέλεσμα.

Αντίθετα η Μπόρνμουθ πέτυχε δύο γκολ σε πέντε λεπτά με τον Μπίλινγκ στο 68′ και τον Σενέσι στο 73′, από ασίστ του Ταβερνιέ και πέτυχε το πρώτο της ιστορικό διπλό στο Ολντ Τράφορντ. Η απογοήτευση του κόσμου ήταν μεγάλη, καθώς μετά το τρίτο γκολ των κερασιών η πλειονότητα των φιλάθλων αποχώρησε από το γήπεδο.

Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ παρέμεινε στους 27 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμούθ ανέβηκε στους 19 βαθμούς.