Μπάσκετ

Μακάμπι-Μπαρτσελόνα 90-92: Σπουδαία απόδραση από το Βελιγράδι για τους Καταλανούς!

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει με το διπλό από την… άδεια Halla Pionir, επικρατώντας της Μακάμπι με 92-90 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο Λαπροβίτολα ήταν καθοριστικός στο φινάλε και με 22 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην 8η νίκη της στην διοργάνωση.

Γρήγορος ρυθμός, πάρτι του Νίμπο (9π.) και +5 για την Μακάμπι

Aμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης στην άδεια από κόσμο Halla Pionir με την Μακάμπι να ξεκινάει με ένα 4-0 και την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει σε 5-5 στο 3’. Ο Ουέιντ Μπάλντγουιν ήταν ορεξάτος μοιράζοντάς σωστά την μπάλα (3ας.) την ώρα που ο Τζος Νίμπο (7π.) τελείωνε πολύ καλά τις φάσεις κάτω από το καλάθι (12-11 στο 5’).

Από την άλλη πλευρά για την Μπαρτσελόνα είχαν σκοράρει μόνο ο Λαπροβίτολα (6π.) και ο Ερνανγκόμεθ (5π. 5ρ.) την στογμή που ο Νίμπο συνέχιζε την κυριαρχία του στις δυο ρακέτες. Ένα τρίποντο του Κοέν μετά την 4η ασίστ του Μπόλντγουιν ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (19-14 στο 7’).

Ο Μπράουν με δικό του τρίποντο ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του για πρώτη φορά στους 7 πόντους (25-18 στο 8’) με τον ρυθμό και το σκορ να είναι υψηλά (27-26 στο 9’).

Η ισραηλινή ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (31-26) σε ένα χορταστικό από… σκορ παιχνίδι.

Αμφίρροπο δεύτερο δεκάλεπτο και ισορροπία στο ημίχρονο

Με ένα θεματικό κάρφωμα του Τζαμπάρι Πάρκερ ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου να μειώνει στον έναν (31-30 στο 12’).

Οι δυο ομάδες δεν ήταν τόσο εύστοχες όσο στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο παρέμεναν κοντά στο σκορ (35-32 στο 14’).

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (9π.) ανταγωνιζόταν τον Νίμπο κάτω από την ρακέτα με τον Αμπρίνες να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του μετά από αρκετή ώρα (36-37 στο 16΄).

Το σύνολο του Οντέτ Κάτας πέρασε και πάλι μπροστά (42-38 στο 17’) με σερί 6-0 με τον Μπόλντγουιν να ηγείται επιθετικά της ομάδας του (12π.).

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνέχεια στο σκορ (42-41, 42-43, 44-43), ενώ ο Αμπρίνες είχε ζεσταθεί από τα 6.75μ (2/3τρ.) κάνοντας το σκορ 48-48 στο 19’.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο στο 51-51 με το τρίτο τρίποντο του Αμπρίνες στην αναμέτρηση.

Έσφιξε την άμυνα της η Μπαρτσελόνα και πήρε το προβάδισμα

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας την Μακάμπι χωρίς σκορ για παραπάνω από δυο λεπτά. Το γεγονός αυτό το εκμεταλλευτήκαν οι μπλαουγράνα, οι οποίοι πήραν προβάδισμα 8 πόντων με επιθετικές ενέργειες του Πάρκερ (51-58 στο 14’).

Το σερί της ομάδας του Γκριμάου έφτασε το 10-0 με την διαφορά να φτάνει σε διψήφιους αριθμούς για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (51-61 στο 25΄). Στο σημείο εκείνο ένα σερί 6-0 της ισραηλινής ομάδας έριξε την διαφορά στους 4 (57-61 στο 26’), ωστόσο ένα τρίποντο του Σατοράνσκι και ένα καλάθι του Πάρκερ της έκοψαν τα φτερά.

Οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ της «Ηalla Pionir» και διατηρούσαν το προβάδισμα που είχαν χτίσει στα 8’ του 3ου δεκαλέπτου (61-68).

Η ισραηλινή ομάδα δεν παρέδωσε τα όπλα και ένα 7-0 σερί έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισορροπία (68-68 στο 29’) με την περίοδο να λήγει με προβάδισμα της Μπαρτσελόνα (68-70).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κόλσον που έβαλε μπροστά την Μακάμπι (71-70 στο 31′). Ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα έδωσε αέρα 4 πόντων στην Μπάρτσα, όμως ο Μπόλντγουιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Ο Κόλσον με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 77-77 στο 36′ με την αναμέτρηση να έχει φρενήρη ρυθμό. O Ριβέρο μετά από ασίστ του Μπράουν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (79-77 στο 35′) με τον Αμπρίνες να απαντά για το 81-82 στο 36′ και τον Κάλινιτς με τρίποντο να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (81-85 στο 36′).

Ο Μπράουν με 3/3β. μείωσε στον πόντο (86-87 στο 37′) και ο Ριβέρο έγραψε το 88-87 πριν απαντήσει ο Λαπροβίτολα για το 88-89.

Ο Αργεντίνος γκαρντ της Μπάρτσα είχε πάρει την ομάδα στα χέρια του και με δίποντο έκανε το 90-91, ενώ 12” πριν το φινάλε έγραψε το 90-92 με 1/3β. με τον Μπράουν να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92.