Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ελλάδος, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-0: Κιτρινόμαυρη θύελλά… διέλυσε τον Ολυμπιακό – Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στην «OPAP Arena» για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό ενόψει της ρεβάνς στο Φάληρο.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ελίασον προσπάθησε να βρει τον Τσούμπερ, ο Βρουσάι πέφτοντας έκανε λάθος με τον Ελβετό να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να πασάρει στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 απέναντι στον Τζολάκη από κοντά.

Οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 15’, όταν ο Ελ Αραμπί έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Γκάρι Ροντρίγκες, αυτός έφερε στο δεξί, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Βρουσάι έστειλε ψηλά τη μπάλα άουτ.

Η Ένωση που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και περίμενε είτε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, ή να δημιουργήσει κάποια φάση από το πρέσινγκ ψηλά, κατάφερε να φτάσει στο 2-0 χάρη στο απίστευτο γκολ του Σαμασέκου, με τον πρώην συμπαίκτη του, Γκατσίνοβιτς, να σπεύδει να τον παρηγορήσει, δημιουργώντας μια όμορφη στιγμή.

Ο Τσούμπερ στο 28’ πάτησε με ωραίο τρόπο στην περιοχή, σούταρε, ο Τζολάκης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, αυτός προσπάθησε να σκοράρει με το γόνατο, δεν τα κατάφερε αλλά ο Σαμασέκου στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 56′ ο Ολυμπιακός σημάδεψε το δοκάρι για δεύτερη φορά. Ο Παπασταθόπουλος σούταρε από κοντά, η μπάλα βρήκε στα σώματα και στη συνέχεια ο Γκάρι Ροντρίγκες έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Με τον ίδιο τρόπο απάντησε πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος επιχείρησε μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής και τράνταξε το δεξί δοκάρι του Τζολάκη.

Στο 74ο λεπτό ακυρώθηκε τέρμα του Ολυμπιακού για οφσάιντ. Ο Εμβιλά ήταν εκτεθειμένος, μετά από εξέταση του VAR για το αν η μπάλα πήγε σε αυτόν από τον Μπακαμπού ή από κακό παίξιμο της άμυνας.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λιβάι Γκαρσία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς από τον Ντόι, στην εκπνοή του ματς.

Γκολ: 3′ Γκαρσία, 27′ αυτ. Σαμασέκου, 90+13 πεν. Γκαρσία

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας (74′ Βίντα), Χατζισαφί, Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Γαλανόπουλος (64′ Σιμάνσκι), Μάνταλος (83′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Τσούμπερ (65′ Αραούχο).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Βρουσάι (46′ Ροντινέι), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου (46′ Φορτούνης), Χουάνγκ (66′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί (66′ Μπακαμπού), Μπιέλ (39′ Μπουτούτσι).