Thessalia Voice
Ποδόσφαιρο

Europa League, Μαρσέιγ-ΑΕΚ 3-1: Την… κρέμασαν ο Στάνκοβιτς και ο διαιτητής

Δεν άξιζε αυτή η ήττα για την ΑΕΚ στη Μασσαλία… Η Ένωση έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Μαρσέιγ με 3-1, με το λάθος του Στάνκοβιτς και τις απίθανες αποφάσεις των Πολωνών Στεφάνσκι (διαιτητής) και Κβιατκόφσκι (VAR) να τη ρίχνουν στα σχοινιά.

Η Μαρσέιγ πήρε το προβάδισμα με τον Βιτίνια στο 27′ σε μια φάση που έγινε πεντακάθαρο φάουλ στον Βίντα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 53′ με τον Πινέδα.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ένα ολέθριο λάθος του Στάνκοβιτς που αποβλήθηκε στην ίδια φάση έβαλε τη Μαρσέιγ ξανά μπροστά στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Αρίστ (60′).

Εννιά λεπτά αργότερα οι Πολωνοί διαιτητές ανακάλυψαν πέναλτι του Άμραμπατ στον Λόντι, με τον Βερετού να γράφει το 3-1 από την άσπρη βούλα και την Ένωση να φεύγει με άδεια χέρια από τη Μασσαλιά, αλλά παραμένοντας πάντα μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Χατζισαφί.

Το ερωτηματικό που υπήρχε για την ενδεκάδα της ΑΕΚ στο Βελοντρόμ είχε να κάνει με την απόφαση του Ματίας Αλμέιδα για την επίθεση.

Ο Αργεντινός τεχνικός επέλεξε τελικώς τον Τσούμπερ στην κορυφή, με τον Μάνταλο να κινείται από πίσω του, αφήνοντας τον Πόνσε στον πάγκο. Από εκεί και πέρα ο «Πελάδο» αποφάσισε να παρατάξει τα αναμενόμενα πρόσωπα.

Με τον Στάνκοβιτς στην εστία, τους Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα και Σιντιμπέ τετράδα στην άμυνα, τους Σιμάνσκι και Γιόνσον στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Πινέδα και Άμραμπατ στην αριστερή και δεξιά πλευρά αντίστοιχα.

Από την πλευρά της Μαρσέιγ ο Τζενάρο Γκατούζο άφησε τον Ομπαμεγιάνγκ στον πάγκο ξεκινώντας τον Βιτίνια προωθημένο.

Ο Μπλάνκο ήταν στην εστία, οι Λόντι, Μπαλέρντι, Μπεμπά και Κλος στην άμυνα, οι Κοντογκμπιά, Ρονζιέ και Βερετού τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής και οι Εντιαγέ και Αρίτ στις δύο πτέρυγες.

Προβάδισμα με Βιτίνια για τη Μαρσέιγ σε μια φάση που έγινε φάουλ στον Βίντα
Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος στάθηκε σχετικά καλά στο Βελοντρόμ. Μπορεί να μην ήταν απειλητική μπροστά, αλλά έκοψε τον γρήγορο ρυθμό που ήθελε να αναπτύξει η Μαρσέιγ στο ξεκίνημα.

Και όποτε οι «Φωκαείς» δημιουργούσαν φάσεις, ο Στάνκοβιτς ήταν εκεί. Όπως στο 20′ όταν ο Αυστριακός γκολκίπερ είπε «όχι» στο πλασέ του Εντιαγέ από κοντά, αλλά και στο 24′ σε σουτ του εξτρέμ της Μαρσέιγ που έβγαλε στην κλειστή του γωνία.

Η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 27′, σε ένα γκολ ωστόσο που μάλλον δεν θα έπρεπε να είχε μετρήσει.

Ο Κλος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Βιτίνια πλάσαρε στα δίχτυα, έχοντας όμως σπρώξει τον Βίντα, με τον Πολωνό ρέφερι Στεφάνσκι να μην δίνει φάουλ, ούτε τον συμπατριώτη του Κβιατκόφσκι στο VAR να τον καλεί.

Οι παίκτες της Ένωσης διαμαρτυρήθηκαν, κάτι που έκαναν και σε μια φάση στο 35′ όταν ο Μπαλέρντι ανέτρεψε τον Τσούμπερ, με τον Στεφάνσκι να δίνει φάουλ και τον Ελβετό να φωνάζει ότι το μαρκάρισμα ήταν εντός περιοχής, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χατζισαφί απομάκρυνε σωτήρια την κοντινή προβολή του Μπεμπά.

Το ημίχρονο έκλεισε με πρόβλημα τραυματισμού του Ιρανού μπακ στα πλευρά, με τον Μοχανμάντι να τον αντικαθιστά και την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις να βρίσκει δίχτυα με πλασέ του Τσούμπερ, το οποίο ωστόσο σωστά δεν μέτρησε καθώς προηγουμένως ο Βίντα που είχε γίνει κάτοχος της μπάλας ήταν εκτεθειμένος.

Η γκέλα του Στάνκοβιτς και η αισχρή διαιτησία των Πολωνών έφεραν την ήττα
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αλμέιδα θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ΑΕΚ πέρασε τον Πόνσε αντί του Σιντιμπέ, με τον Αργεντινό να πηγαίνει στην κορυφή, τον Τσουμπερ να παίζει αριστερά και τον Πινέδα να γυρνάει σε ρόλο δεξιού μπακ.

Και μάλιστα στο 53′ η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1! Ο Τσούμπερ έβγαλε την κάθετη στον Μάνταλο, αυτός γύρισε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή, ο Πινέδα έκανε… τσαφ στην πρώτη προσπάθεια, αλλά με τη δεύτερη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάνκο!

Η ΑΕΚ είχε μπει αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος, αλλά δύο λεπτά αργότερα ένα απίθανο λάθος του Στάνκοβιτς θα έβαζε πολύ δύσκολα στην Ένωση. Ο Αυστριακός έκανε λάθος πάσα πάνω στον Βιτίνια, ανατρέποντας τον στη συνέχεια.

Ο Στεφάνσκι καταλόγισε το πέναλτι δείχνοντας κάρτα στον Στάνκοβιτς, όμως στη συνέχεια κλήθηκε στο VAR για να του βγάλει την κόκκινη και την ΑΕΚ να μένει με δέκα παίκτες.

Ο Αθανασιάδης μπήκε στη θέση του Μάνταλου, με τον Αρίτ να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα και να κάνει το 2-1 βάζοντας ξανά τη Μαρσέιγ μπροστά στο σκορ.

Σαν να μην έφταναν αυτά ήρθε μια νέα απίστευτη απόφαση των Στεφάνσκι και Κβιατκόφσκι για να τελειώσει τις ελάχιστες ελπίδες της ΑΕΚ. Ο Στεφάνσκι ανακάλυψε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αμραμπατ στον Λόντι με τον Κβιατκόφσκι στο VAR να μην τον καλεί για να αλλάξει την απόφασή του και τον Βερετού να εκτελεί εύστοχα στο 69′ για το 3-1.

Ο Αθανασιάδης στο 79′ και στο 82′ είπε «όχι» στις προσπάθειες των Σαρ και Ομπαμεγιάνγκ. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος, με τη Μαρσέιγ να βλέπει ένα γκολ με πλασέ του Σαρ στο 86′ να ακυρώνεται ως οφσάιντ μέσω VAR.

Μαρσέιγ (Τζενάρο Γκατούζο): Μπλάνκο, Λόντι, Μπαλέρντι (89′ Μεϊτέ), Μπεμπά, Κλος (89′ Ναντίρ), Κοντογκμπιά, Ρονζιέ, Βερετού (89′ Μουρίγιο), Αρίτ (74′ Ομπαμεγιάνγκ), Εντιαγέ, Βιτίνια (74′ Σαρ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (44′ Μοχαμάντι), Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ (46′ Πόνσε), Σιμάνσκι (75′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Πινέδα, Άμραμπατ (75′ Ελίασον), Μάνταλος (59′ Αθανασιάδης), Τσούμπερ