Μπάσκετ

Euroleague, Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 71-77: Πολέμησε αλλά ήταν καλύτερη

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε αλώβητη από το ΣΕΦ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 77-71 για τη 12η αγωνιστική της Euroleague. Μετά τον Παναθηναϊκό και οι Πειραιώτες γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα στη διοργάνωση, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 6-6.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα. Το δίδυμο Καμπάτσο – Ταβάρες έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό στη συνέχεια, οδηγώντας τη Ρεάλ στο +7 (12-19), την ώρα που οι Πειραιώτες έχαναν με δύο γρήγορα φάουλ τον Κάνααν.

Ο Λαρεντζάκης, όμως, αντικατέστησε επάξια τον Αμερικανό γκαρντ, με τον διεθνή Έλληνα άσο να τραβάει το κουπί στο σκοράρισμα και να μην επιτρέπει στους Μαδριλένους να ξεφύγουν περισσότερο (19-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Χεζόνια πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση της Ρεάλ και κατάφερε να της δώσει προβάδισμα 8 πόντων (29-37 στο 18′), ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Φαλ, πηγαίνοντας σε απόσταση βολής (36-37) στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μούσα βγήκε μπροστά για τη Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε με 41-45, ωστόσο ο Κάνααν πήρε το όπλο του και με σερί πόντους έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 47-45. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, ο Χεζόνια πήρε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο, οδηγώντας τη Ρεάλ στο +7 (54-61) με τον Κάνααν να μειώνει σε 57-61 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Με το σκορ στο 68-69, η Ρεάλ έτρεξε σερί 6-0 και ξέφυγε με 68-75, δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Γουόκαπ μείωσε με τρίποντο σε 71-75, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, με τον Ταβάρες να ρίχνει την χαριστική τάπα στον Κάνααν στο φινάλε.