Μπάσκετ

Euroleague, Ολυμπιακός – Μπασκόνια 86-78: Θρίαμβος και πρωτιά στην Euroleague

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε ιστορική πρωτιά στην regular season της Euroleague αφού επικράτησε της Μπασκόνια με 86-78.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν δίκαια την πρώτη θέση στον «μαραθώνιο» των 34 αγωνιστικών, κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ καμία ελληνική ομάδα, ωστόσο τα δύσκολα ακολουθούν.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του θα περιμένουν 24 ώρες να μάθουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στα play-offs προκειμένου να κατακτήσουν τρεις νίκες θα μάθουν σε 24 ώρες τον αντίπαλό τους) και να πάνε στο Final 4 του Κάουνας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει εντυπωσιακή άμυνα κάτι το οποίο υποχρέωσε την Μπασκόνια να βρει το πρώτο της καλάθι μετά από 4 λεπτά αγώνα,

ωστόσο τα πολλά λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα δεν έδωσαν και σημαντικό προβάδισμα (5-2). Παπανικολάου και Βεζένκοβ ήταν αυτοί που «ξεκλείδωσαν» κάπως την επίθεση των γηπεδούχων για το 10-4 (6’).

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βελτιώσουν τον ρυθμό τους και επιβραβεύτηκαν για αυτό ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 19-11.

Οι Βάσκοι έπαιζαν την πρόκριση και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσουν το ματς να τους ξεφύγει.

Ο Χάουαρντ με 3/3 τρίποντα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» μειώνοντας σε 21-20 (12’).

Ο Σλούκας βελτίωσε αρκετά τη δημιουργία και έτσι οι Πίτερς, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης πρόσφεραν πόντους που βοήθησαν τον Ολυμπιακό να επιστρέψει στο +8 (31-23, 15’).

Η άμυνα του ΜακΚίσικ, αλλά και οι βοήθειες στο μαρκάρισμα του Χάουαρντ λειτούργησαν καταπληκτικά.

Σε αντίθεση με την άμυνα των Βάσκων η οποία ήταν κακή για το επίπεδο και δεν την άφησαν ατιμώρητη οι Σλούκας, Βεζένκοβ, Λαρεντζάκης (45-30, 19’).

Η Μπασκόνια προσπάθησε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Παπανικολάου ο οποίος με ριμπάουντ, κλεψίματα, καλάθια και ασίστ βοήθησε να διατηρηθεί ο Ολυμπιακός με διψήφια διαφορά (53-40, 26’).

Ο Χάουαρντ και πάλι με το που πάτησε παρκέ έκανε τη διαφορά βοηθώντας τους Βάσκους να τρέξουν ένα 9-0 σερί (53-49, 27’).

Ο Γουόκαπ πήγε στον Αμερικανό της Μπασκόνια και τον σίγησε ενώ στην άλλη πλευρά τα δύο φόργουορντ (Παπανικολάου, Βεζένκοβ) συνέχισαν να κάνουν σπουδαία δουλειά (63-53, 29’).

Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, ο κόσμος με τραγούδια παρότρυνε για «κούπα στο Κάουνας» και με απελευθερωμένους τους παίκτες τα τρίποντα έμπαιναν το ένα μετά το άλλο κι έτσι με αυτόν τον τρόπο ο Πίτερς έκανε το 72-55 (32’).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78