Μπάσκετ

Euroleague, Μακάμπι-Μονακό 78-83: Άλωσε το Τελ Αβίβ και απέχει μια νίκη από το Final 4

Οι οπαδοί της Μακάμπι δημιούργησαν απίθανη ατμόσφαιρα στη Menora Mivtachim Arena, εκεί όπου η «ομάδα του λαού» παρατάχθηκε κουβαλώντας τη νίκη που πανηγύρισε στο Game 1

της προημιτελικής σειράς της Euroleague στο Πριγκιπάτο με σκοπό να τελειώσει τη δουλειά στο γήπεδό της. Μόνο που η Μονακό είχε τον τελευταίο λόγο.

Οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του Game 3, διατηρώντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και επικρατώντας με 78-83.

Έτσι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε το 2-1 και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από την παρθενική πρόκριση στο Final 4!

Ο αγώνας
Ο Μάικ Τζέιμς κουβάλησε επιθετικά τη Μονακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μακάμπι, κάνοντας το 8-17 στο 5′ και φτάνοντας τους 9 πόντους με 2/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Τζόρνταν Λόιντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 12-20 ενώ οι Μονεγάσκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-22, έχοντας 5/8 τρίποντα και 5 ασίστ.

Στη συνέχεια η «ομάδα του λαού» πίεσε όμως η Μονακό διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Τζέιμς

που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους (3/4 βολ., 3/6 δίπ., 3/6 τρίπ.) για το 32-41 των φιλοξενούμενων.

Κάθε φορά που οι Ισραηλινοί πλησίαζαν, η Μονακό έβρισκε τον τρόπο να παραμείνει μπροστά στο σκορ.

Ο Μπόνζι Κόλσον κράτησε όρθια την ομάδα του Όντεντ Κάτας σκοράροντας για το 47-51 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 57-60 με το τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο.

Μάλιστα ο Έλι Οκόμπο ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +9 στο τέταρτο δεκάλεπτο (59-68, 33′) για τη Μονακό που έφτασε στη νίκη με 78-83, απέχοντας μια νίκη από το Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83.

Μονακό – Μακάμπι 2-1
Game 1: Μονακό – Μακάμπι 67-79
Game 2: Μονακό – Μακάμπι 86-74
Game 3: Μακάμπι – Μονακό 78-83
Game 4: Μακάμπι – Μονακό (4/5)
Game 5: Μονακό – Μακάμπι (9 ή 10/5) αν χρειαστεί