Ποδόσφαιρο

Champions League, Μπάγερν-Παρί 2-0: Οι Βαυαροί “πέταξαν” έξω Μέσι και Εμπαπέ

Για ακόμη μια χρονιά ο Λιονέλ Μέσι και η παρέα του λένε «αντίο» από πολύ νωρίς στη διοργάνωση. Ούτε αυτή τη φορά για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Έχοντας ως προίκα το 1-0 του πρώτου αγώνα, η Μπάγερν Μονάχου «πλήγωσε» ξανά (2-0) τους Παριζιάνους, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους «8» του Champions League.

Για ακόμη μια χρονιά η Παρί των Μέσι και Εμπαμπέ, αλλά και των πολλών άλλων αστέρων λέει αντίο από πολύ νωρίς στη διοργάνωση, με το όνειρο για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου να παίρνει παράταση.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, σημειώθηκε στο 25’ με τον Μέσι να μην μπορεί να νικήσει σε δύο περιπτώσεις τον Ζόμερ, με την Μπάγερν να απαντά με το σουτ του Γκορέτσκα το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντοναρούμα.

Στο 38’ η Παρί έφτασε μια… ανάσα από το να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Ντε Λιχτ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Βιτίνια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 53’ με τον Μοτίνγκ, ωστόσο το γκολ του Καμερονέζου φορ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα και από την χρήση του VAR.

Τελικά ότι της στέρησε η τεχνολογία η Μπάγερν το βρήκε λίγα λεπτά αργότερα ξανά με… δράστη τον Μοτίνγκ.

Ο Μίλερ έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Γκορέτσα να δίνει πάσα πάρε βάλε στον φορ της Μπάγερν για το 1-0 των Γερμανών.

Η Παρί είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Από την πλευρά της η Μπάγερμ έψαχνε την στιγμή της για ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη στο 89′. Η Μπάγερν έφυγε στην κόντρα, ο Μουζιάλα βρήκε τον Γκνάμπρι στα αριστερά και εκείνος πλάσαρε για το τελικό 2-0.