Μπάσκετ

Basketball Champions League, Σομπατέλι – Περιστέρι bwin 87-90: Μεγάλη νίκη εκτός έδρας και χωρίς τον Σπανούλη

Σημαντικό διπλό για το Περιστέρι Bwin. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 90-87 της Σομπατέλι και με αυτόν τον τρόπο έκανε ένα βήμα για την πρόκριση στο

play-in τουρνουά, έχοντας ακόμα δύο παιχνίδια να απομένουν για το τέλος της πρώτης φάσης.

Οι Περιστεριώτες πήγαν στο 2-2, ενώ έριξαν τους Ούγγρους στο 1-3. Αυτό σημαίνει πως τους έχουν και στην ισοβαθμία.

Αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή ο Σπανούλης, 6:02 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Χαραλαμπίδης τελείωσε το ματς σε ρόλο πρώτου προπονητή. Το Περιστέρι ειχε και τη συμπαράσταση των φιλάθλων του στην Ουγγαρία.

Το ματς

To Περιστέρι Bwin προηγήθηκε με 10-16 χάρη στο τρίποντου Χουγκάζ. Ο Μπάρατς μείωσε σε 14-18 για τη Σομπατέλι, ενώ ο Χαντς έβγαλε τη φάση του αγώνα, υψώνοντας στον Ρένφρο με πάσα ολόκληρου γηπέδου για ένα ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που έγραψε το 16-22.

Το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς έφερε τη διαφορά στο +13 (18-31) για την ομάδα του Σπανούλη στο 12′. Ο Ράγκλαντ ευστόχησε για τρεις για το 29-42 στο 17′.

Ο Τόμπσον έκανε ζημιά στη Σομπατέλι και σκόραρε για το 34-50, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Περιστεριώτες σούταραν με 6/14 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

O Μπένκε έκανε το 49-63 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Ρένφρο συνέχισε να κάνει ότι θέλει στη ρακέτα των γηπεδούχων.

Ο Ντάγνκουμπιτς κάρφωσε για το 51-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι έχασε λίγο το… μυαλό του στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σπανούλη να αποβάλλεται με διπλή τεχνική ποινή, 6:02 για το τέλος. Ο Πονγκό μείωσε σε 70-77, πέντε λεπτά για το τέλος.

Ο Χαντς ανέλαβε δράση και έκανε το 73-80 στο 36′. Ο Τζορντάνο σκόραρε με τρίποντο και μείωσε σε 80-84. Ο Χαντς με δύο βολές, έκανε το 80-88 στο 39′. Ο Περλ έκανε το 84-88.

Ο Ράγκλαντ έκανε 84-90 στα 21 δευτερόλεπτα. Ο Πόνγκο μείωσε σε 87-90. Ο Γουίλιαμς έχασε δύο βολές, αλλά ο Πονγκό αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90