Μπάσκετ

Basket League, Προμηθέας – Λαύριο 100-73: «Δεσμώτης» Χέιλ, ασταμάτητοι Πατρινοί

Ο Προμηθέας δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Λαύριο. Το έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα και μέχρι το ρολόι να δείξει 20 αγωνιστικά λεπτά, ο νικητής είχε κριθεί (100-73).

Για το 63-34 του πρώτου ημιχρόνου, «υπεύθυνος» σε μεγάλο ποσοστό ήταν ο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους (4/4 τριπ., 2/4 διπ., 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, σε 9:48 στο παρκέ!

Όταν ο Χέιλ για ένα διάστημα σταμάτησε να σκοράρει, ανέλαβε δράση ο Άντονι Κάουαν (9π.).

Με τον Προμηθέα να ξεκινάει το ματς με 21-9 (από 4-5) και όταν το Λαύριο επιχείρησε να μειώσει το σκορ (40-31 με δίποντο του Ντε Τζούλιους) πάτησε… γκάζι: σερί 9-0 για το 49-31 και επί μέρους 23-4 μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέτρησε 15 ασίστ για μόλις 2 λάθη, υποχρέωσε το Λαύριο σε 3/12 τρίποντα και 8 ασίστ.

Αμείωτος ρυθμός και στο 2ο ημίχρονο

Ο ρυθμός του Προμηθέα παρέμεινε σχεδόν ίδιος και στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά ξεπέρασε στο ελάχιστο τους 30 πόντους (74-46, 2:09 πριν το τέλος) και έμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι το φινάλε,

με τον Χέιλ να συνεχίζει να σκοράρει 24 πόντους μέχρι το 35′, τον Κάουαν να ανεβάζει ρυθμό (22 στο ίδιο χρονικό σημείο) και τα ομαδικά στατιστικά να αναφέρουν 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 9 λάθη.

Το Λαύριο είδε τον Χέλεμς να αποχωρεί τραυματίας (είχε 11 πόντους σε 22:30), και απέμειναν μόνο οι Μουρ, Καββαδάς και Καστανιέδα να προσπαθούν να διασώσουν, μάταια, κάτι.

Ο καυγάς στο φινάλε του αγώνα για την κατοχή, ενώ το ματς είχε κριθεί και ο χρόνος έληγε (ανάμεσα σε Κόνιαρη και Ντε Τζούλιους) ήταν εντελώς αχρείαστος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 63-34, 80-53.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9 (1), Κόνιαρης 3 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ετσενίκε 12, Χέιλ 24 (5), Κάουαν 22 (4), Πλώτας, Μπαζίνας 2, Κόφι 6, Καραγιαννίδης 8, Κούρουτς 7 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Χέλεμς 11 (3), Καββαδάς 10, Θόρντον 2, Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης, Μουρ 14, Καστανέδα 15 (1), Ντε Τζούλιους 12, Βαζούκης, Ζάρας, Δεϊμέζης 3, Οικονομόπουλος 4