Μπάσκετ

Basket League, Προμηθέας – Απόλλων 106-68: Ισοπέδωσε με διαφορά 38 πόντων τον «συμπολίτη» του στο Πατρινό ντέρμπι

Ο Προμηθέας, πραγματοποιώντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο «υπέταξε» τον Απόλλωνα στον «εμφύλιο» της Πάτρας για την 7η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας στη νίκη με το ευρύ 106-68.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας να είχε αποκτήσει χαρακτήρα πραγματικού ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χέρι»

μέχρι και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (28-27), ωστόσο ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμούς και στο ημίχρονο είχε φτάσει ήδη στο 61-44.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με αυτόν τον ρυθμό και στο δεύτερο μισό, ανεβάζοντας διαρκώς τη διαφορά η οποία έφτασε στο τέλος της αναμέτρησης τους 38 πόντους, με το σκορ στο 106-68.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στον αγώνα και με «πρωτεργάτη» τον Βασίλη Μουράτο κατάφερε να παραμείνει σε πολύ κοντινή απόσταση από τον Προμηθέα.

Ο Μουράτος ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 28-27.

Οι γηπεδούχοι, επέστρεψαν στο παρκέ και κατάφεραν να βρουν απάντηση στο ρυθμό του Απόλλωνα και με «οδηγό» τον Χέιλ,

ο οποίος ηγήθηκε του σκοραρίσματος για τον Προμηθέα που βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση, ανέβασαν τη διαφορά.

Με επί μέρους σκορ 23-17 υπέρ του Προμηθέα, το ημίχρονο έληξε 61-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό και δεν άφησε τον Απόλλωνα να πλησιάσει, ανεβάζοντας παράλληλα συνεχώς τη διαφορά η οποία έφτασε στο τέλος της περιόδου τους 27 πόντους (82-55).

Με αντίστοιχο τρόπο συνέχισαν και στα τελευταία λεπτά οι ομάδες, με τους γηπεδούχους στο τέλος να επικρατούν με το πολύ βαρύ για τον Απόλλωνα, 106-68, διαφορά δηλαδή 38 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68