Μπάσκετ

Basket League, ΠΑΟΚ – Προμηθέας 78-75: Πρώτο βήμα για τους «4»

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, επικρατώντας του Προμηθέα Πατρών με 78-75 στο Παλατάκι.

Οι «ασπρόμαυροι» άφησαν χωρίς σκορ τους Πατρινούς στα πρώτα 7′ της τέταρτης περιόδου όμως τα back-to-back τρίποντα του Τόμασον κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, μειώνοντας σε 75-72.

Το νέο τρίποντο του Κάουαν διαμόρφωσε το 76-75 στα 32″ για το φινάλε όμως ο Ρένφρο «κλείδωσε» το 1-0 των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα την προσεχή Τετάρτη 26/4.

Ο Νέιτ Ρένφρο (8π., 4ριμπ.) κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα, εκεί όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 17-13, μολονότι σούταρε 0/5 τρίποντα.

Παράλληλα οι γηπεδούχοι μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε 5 λάθη.

Στη συνέχεια ο Νίκος Τσιακμάς έκανε το 24-15 από τη γραμμή των βολών στο 12′ ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 31-21 στα 3:59 για το ημίχρονο.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-32 κατεβάζοντας 10 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, έχοντας όμως μόλις 1/12 τρίποντα.

Όσον αφορά τον Προμηθέα, στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζορτζ Κόντιτ (9π., 4ριμπ.) που κράτησε όρθιους τους Πατρινούς στην PAOK Sports Arena.

Ακολούθως οι Πατρινοί πίεσαν, βρήκαν λύσεις με τα μακρινά σουτ και μείωσαν σε 56-50 στο 27′ με τα back-to-back τρίποντα τω Τόμασον και Γκίκα ενώ ο Χοτζ τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 56-52, υποχρεώνοντας τον Τακιανό να καλέσει timeout.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ, ο Τόμασον έφερε το ματς στα ίσα (56-56) και ο Αρνόλντας Κουλμπόκα έκανε το 56-59 με γκολ-φάουλ στο 29′ για τη μεγάλη αντεπίθεση του Προμηθέα που έτρεξε σερί 12-0! Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 58-61 για τους φιλοξενούμενους που έκαναν επιμέρους σκορ 20-29 σε αυτό το διάστημα, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση.

Πάντως ο ΠΑΟΚ ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με τον Ρένφρο (62-61) ενώ το τρίποντο του Σαλούστρου διαμόρφωσε το 67-61 για τους «ασπρόμαυρους» στο 36′. Ο «Δικέφαλος» έδειχνε να πατάει γερά και ο Μαργαρίτης έκανε το 71-61 για τους γηπεδούχους που έκαναν σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Προμηθέας έμεινε χωρίς σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο για 7:20, μέχρι που ο Κόντιτ κάρφωσε για το 71-63. Τα δυο σερί τρίποντα του Τόμασον έκαναν το 75-72 στα 44.9″ για το φινάλε ενώ το νέο τρίποντο του Κάουαν διαμόρφωσε το 76-75 στα 32″ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Ο Τσιακμάς έκανε λάθος όμως ο Μαργαρίτης έκλεψε την μπάλα από τον Τόμασον και στη συνέχεια ο Φράνκε κέρδισε φάουλ από τον Ντάνγκουμπιτς στα 6.8″ διαμορφώνοντας το τελικό 78-75 με 2/2 βολές αφού το τρίποντο του Κάουαν δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75.